Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Magiczny Festiwal Świata Baśni I Bajek Pozytywka

Magiczny Festiwal Świata Baśni I Bajek Pozytywka
23 sierpnia 2019 Redakcja DZIECI

29.08 – 1.09.2019 BYDGOSZCZ

Już po raz trzeci pod koniec wakacji przenosimy się do magicznego Świata Baśni i Bajek.
Przed nami wyjątkowe 4 dni pełne wspaniałych atrakcji artystycznych dla wszystkich dzieci!
Podczas Festiwalu Pozytywka odbędzie się ponad 30 baśniowych wydarzeń na terenie całego miasta. Bydgoszcz ugości artystów z Polski, Słowacji, Litwy, Białorusi oraz Niemiec. Jak co roku, nie zabraknie spektakularnych widowisk, spotkań z wędrownymi bajarzami, spektakli teatralnych w najróżniejszych formach, wydarzeń performatywnych, warsztatów oraz koncertów. Nie będą się nudzić także najmłodsi uczestnicy festiwalu, za sprawą spektakli dla najnajów, czyli dzieci do 3 roku życia. Dodatkowo w Parku im. Jana Kochanowskiego utworzone zostanie miasteczko festiwalowe, w którym czekać będzie mnóstwo atrakcji dla całych rodzin!
Festiwal jest kierowany głównie do dzieci, lecz nie tylko. Zapraszamy wszystkich, którzy pragną choć na chwilę powrócić do beztroskich czasów dzieciństwa i zatopić się w czarodziejskim klimacie świata baśni i bajek. W ramach Festiwalu zorganizowaliśmy wiele wyjątkowych wydarzeń, które z pewnością zachwycą i Dzieci i Rodziców i Dziadków 
Wydarzenia odbywać się będą w Teatrze Polskim, Miejskim Centrum Kultury, Wojewódzkiej i Miejskiej Bubliotece Publicznej, Kinie Pomorzanin, parku im. Jana Kochanowskiego oraz na Starym Rynku.

WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA JEST BEZPŁATNY! (na niektóre wydarzenia obowiązują darmowe wejściówki).
Magiczny Festiwal Świata Baśni i Bajek ,,Pozytywka” to jedyny w regionie interdyscyplonarny festiwal, prezentujący sztukę dla młodych widzów, skupiający wybitnych twórców zarówno z Polski, jak i Europy. Podczas czterodniowego festiwalu dzieci, wraz z rodzicami będą miały okazję uczestniczyć w wielu wyjątkowych wydarzeniach, które na długo pozostaną w ich pamięci i zachęcą do obcowania z kulturą i sztuką. Festiwal Pozytywka jest jednym z największych wydarzeń dla dzieci w kraju.
Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Kultury Pozytywka, we współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy oraz Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Patronat honorowy nad Festiwalem objął Prezydent Bydgoszczy – Rafał Bruski oraz Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego – Piotr Całbecki.
Festiwal współfinansowany jest przez Miasto Bydgoszcz oraz ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014 – 2020. Partnerem Głównym wydarzenia jest Województwo Kujawsko – Pomorskie.

PROGRAM FESTIWALU:

Czwartek 29 sierpnia:

11:00 Warsztaty czytelniczo – hałasujące – Skrzynka na bajki JAK GRAJĄ BAJKI?
Księgarnia Skrzynka na bajki ul. Focha 2, dla dzieci 4 – 7 lat (obowiązują zapisy)**
Czy bajki służą tylko do czytania? Do czytania służą na pewno, ale czy kryje się w nich coś więcej? Czy w słowach może mieszkać muzyka? Na warsztatach, które odbędą się w księgarni, znajdziemy na półkach książki i spróbujemy je muzycznie odczytać przy pomocy głosu, ciała i innych


11:30 Warsztaty sztuki opowiadania – Jerzy Szufa OPOWIEŚCI RYTMÓW, GŁOSÓW I DŹWIĘKÓW
Strych Biblioteki Głównej ul. Stary Rynek 24, dla dzieci 7+ (obowiązują zapisy)**
Na warsztatach będziemy budzić ciało, głos i wyobraźnię. Wspólnie wyruszymy do krainy wyobraźni, gdzie stworzymy niezwykłe historie inspirowane dźwiękiem instrumentów. Opowieściom stworzonym przez małych twórców towarzyszyć będą dźwięki instrumentów takich jak harfa celtycka, bendir, drumla, czy spring drum.


14:00 Spotkanie z opowiadaczem z muzyką na żywo – Jerzy Szufa DŹWIĘKOBAJKI
Strych Biblioteki Głównej ul. Stary Rynek 24*, dla dzieci 4+
„Posłuchajcie… dźwięku chmur, co suną po niebie, dźwięku truskawek, które się czerwienią, dźwięku księżyca w pełni. Posłuchajcie ciszy”.W programie „Dźwięko-bajek” muzyka splata się z opowieściami. Towarzyszyć nam będą rozmaite instrumenty takie jak: harfa celtycka, kalimba, tank-drum, drumla, skrzypce, czy bendir.


16:00 Otwarcie Festiwalu. Koncert dla dzieci DŹWIĘKOGRÓD – Marcin Wyrostek z zespołem Corazon
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy ul. Marcinkowskiego 12 – 14*, koncert familijny, dla dzieci 3+

„Dźwiękogród” to projekt skierowany do dzieci i rodziców. Marcin wraz zespołem Corazon zabiera dzieci w magiczną muzyczną podróż do krainy dźwięków i melodii. Podczas koncertu dzieci usłyszą najbardziej znane piosenki z bajek, a także poznają historię akordeonu i spróbują swoich sił we wspólnym występie na scenie.


18:00 Spektakl dla dzieci – Walny Teatr PRZYGODY KROPLI WODY
Strych Biblioteki Głównej ul. Stary Rynek 24* , dla dzieci 4+
,,Przygody kropli wody” to zabawna, pisana wierszem historia dla najmłodszych o fenomenie wody. Spektakl ma charakter lekcji w laboratorium prowadzonej przez szalonego naukowca, któremu w eksperymentach z wodą wychodzą zgoła inne efekty od założonych, co przyczynia się do wielu fantastycznych odkryć.


Piątek 30 sierpnia

10:00 Spektakl dla dzieci – Falkoshow NA WOZIE
Strych Biblioteki Głównej ul. Stary Rynek 24* , dla dzieci 4+

Akcja spektaklu rozgrywa się w malowniczej miejscowości Lanckorona. Tajemniczy bohater wraz ze zmianami pór roku odkrywa także swoją tożsamość i miejsce w świecie. Tę piękną historię z morałem obejrzymy dzięki barwnym grafikom nawiązującym do zabytkowej zabudowy Lanckorony oraz lalkom wykonanym ze starego drewna pochodzącego z tych okolic.
10:00 i 12:00 Spektakl dla najnajów – Wrocławski Teatr Lalek DŻUNGLA
Miejsce: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki*, dla dzieci w wieku 0,5 – 2,5 roku***
Spektakl jest podróżą do świata natury – dzikich dźwięków, barw i opowieści snutych bez słów, otwierającego się na doświadczanie wszystkimi zmysłami. Wejść na czworakach do dżungli. Zanurzyć się w jej soczystej, wielobarwnej zieloności. Wsłuchać się w dzikie brzmienia, pulsowanie natury: głosy ptaków, szmer roślin, chrobot owadów, przyjrzeć temu, co tajemnicze i piękne zarazem.

11:30 Spektakl performatywny – Magazyn Prób BezPsa ŻABI KRÓL
Miejsce: Kino Pomorzanin ul. Gdańska 10, dla dzieci 4+, wstęp wolny

Bajka mimo swojej klasycznej konstrukcji i narracji pokazuje to co w życiu człowieka jest bardzo wartościowe i ponadczasowe – zasady. Grupa stosuje nowoczesny sposób przekazywania komunikatu, stawiając na działania performatywne, bliski kontakt z publicznością, muzykę na żywo i wizualizacje filmowe.


13:00 Spotkanie z bajarką z muzyką na żywo – Grupa Baśnie Właśnie BAŚNIE O PRZYJAŹNI
Strych Biblioteki Głównej ul. Stary Rynek 24*, dla dzieci 4+
W baśniach dzieje się magia. Smoki latają, przedmioty mają magiczne moce, a mysz i kot się przyjaźnią. Najwięcej niezwykłych wydarzeń dzieje się wtedy kiedy ramie w ramie wyruszają przyjaciele. Złap przyjaciela za ramię i niech wydarzy się magia.