Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Mały buntownik i jego garderoba

Mały buntownik i jego garderoba
10 lipca 2018 Redakcja DZIECI

Ubranie dziecku odpowiedniej bluzki i spodni czy też przekonanie go do założenia kurtki jest dla nie jednego rodzica wyzwaniem. Co zrobić żeby ułatwić życie nie tylko sobie, ale też dziecku?

Dziecko w trzecim roku życia często ma własne zdanie (różniące się od zdania rodziców) na temat swojej garderoby. Maluch nie lubi się ubierać, złości się i jest marudny. Oczywiście włożyć chce coś innego niż to co zostało przygotowane przez rodzica. Proces ten może stać się o wiele przyjemniejszy dzięki odrobinie pomysłowości i dużą dozą tolerancji.

JAK NAJMNIEJ GUZIKÓW

Najważniejsza jest wygoda i dostosowanie do okazji. Na plac zabaw dzieci nie powinny iść wystrojone. Najlepiej ubrać je w wygodne spodenki (najlepiej na gumce), sportowe buciki i luźną koszulkę, która nie będzie krępować ruchów malucha. W innych okolicznościach oczywiście możemy ubrać dziewczynkę w sukienkę czy chłopca w ładną koszule, ale nie zapominajmy, że nadal najważniejsza jest wygoda dziecka.

BUTY TYLKO NA RZEPY

Bardzo ważnym elementem ubrania malucha są buty. Muszą one być lekkie, wygodne i…. we właściwym rozmiarze. Przed dużym palcem powinno być 0,5-1 cm luzu. Podeszwa musi być elastyczna i powinna zginać się mniej więcej w dwóch trzecich długości buta, a noski były na tyle szerokie, żeby malec mógł swobodnie poruszać palcami. Dla dwu-, trzylatka, który uczy się samodzielnie ubierać, najlepsze są buty zapinane na rzepy, które nawet niewprawny maluch jest w stanie sam rozpiąć i zapiąć.

UWAGA, WEŁNA GRYZIE!

Kupuj dziecku ubrania z naturalnych materiałów. Najlepiej unikać tworzyw syntetycznych, włochatych swetrów i szalików, sztywnych dżinsów. Wycinaj z ubrań metki i zwracaj uwagę na grube szwy. Jeżeli dziecko nie jest alergikiem można do prania dodawać płynu zmiękczającego. Innym sposobem jest prasowanie ubrać z dużą ilością pary, która też zmiękcza ubrania.

SPOSOBY NA BUNTOWNIKA

•  Postaw na prostotę

Pozostaw w garderobie dziecka przede wszystkim te ubrania, które zakłada się szybko.

•  Uszanuj gust

Przecież nie wszystko może twojemu dziecku się podobać. Podczas kupowania ubrań zapytaj go czy coś mu się podoba, a podczas ubierania daj wybór.

•  Pozwól na samodzielność

Dwu-, trzylatki uwielbiają być samodzielne. Trzeba ubezpieczyć się w cierpliwość i dać szansę dziecku na ubranie się samemu. Maluch szybko nabierze wprawy co pozwoli  na zaoszczędzenie tobie czasu i pracy.