Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Mamy dla Mamy. Macierzyństwo. Recenzja.

Mamy dla Mamy. Macierzyństwo. Recenzja.
28 maja 2020 Redakcja DZIECI

Drugim tomem powstałym w ramach projektu „Mamy dla Mamy” jest publikacja poświęcona spotkaniom „po drugiej stronie brzucha”, początkom macierzyństwa, opieki nad niemowlęciem i jego etapom rozwoju dziecka do trzeciego roku życia oraz ewolucji w rodzinie, która wydarza się w tym czasie (wyd. Mamy dla Mamy, 2018).

Podobnie jak pierwszy tom o ciąży, także i ten zawiera zbiory wartościowych rozdziałów pisanych przez ekspertki: lekarki, położne i doule, farmaceutki, psycholożki, dietetyczki czy prawniczki. Autorki łączy wspólny mianownik, jakim jest macierzyństwo, wiele z nich prywatnie tworzy w sieci blogi parentingowe. Przed publikacją książek, w ramach projektu „Mamy piszą książkę”, toczyły się burzliwe dyskusje połączone z wymianą osobistych doświadczeń, w których uczestniczyło ponad 1200 kobiet oraz jeden tata.

Na spis treści tomu „Macierzyństwo. Jak to się teraz robi?” składają się liczne i bogate w wartościową treść rozdziały podzielone na dwie praktyczne części:

DZIECKO – znajdziemy w nich między innymi takie zagadnienia, jak pierwsze dni po porodzie, zdrowie – siatki centylowe, szczepienia (za i przeciw), kolka niemowlęca, high need baby, a także zagadnienia związane ze starszymi dziećmi – wspieranie samodzielności czy bunt dwulatka oraz co nieco o zabawkach wspierających rozwój malucha

MAMA – w tej części między innymi rozdziały o emocjach kobiety po porodzie, diecie, seksie, liczne teksty z zakresu psychologii: relacje z bliskimi i innymi mamami, samotne macierzyństwo, wypalenie rodzicielskie oraz fragmenty poświęcone powrotowi do pracy, podróżowania z dzieckiem czy roli ojca w rodzinie.

Książkę kończy zaś część o gotowości na drugie i kolejne dzieci oraz o przygotowaniach do przyjęcia na świat rodzeństwa.

Oba tomy książek „Mamy dla Mamy” warte są uwagi. Zawierają dużo praktycznych wskazówek i wiedzy, którą warto posiąść u progu stawania się rodzicem. Nie po to, by dążyć do ideału, ten bowiem jest nieosiągalny, co tylko wzmóc może frustrację. Lektura tych książek upewnia raczej w tym, że chwile, które przeżywamy, emocje, które czujemy oraz sytuacje, które nam się zdarzają składają się na życie wielu rodzin. Niesie to otuchę i pokrzepienie, jakże potrzebne w nowej i bardzo wymagającej roli.

Barbara Górecka / Dom Bajek