Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Mamy dla Mamy. Recenzja.

Mamy dla Mamy. Recenzja.
27 maja 2020 Redakcja DZIECI

Co tu dużo mówić – ciąża i pojawienie się Maleńkiego Człowieka na świecie to naprawdę rodzinna i życiowa rewolucja. Zmienia się wiele, pojawiają się nowe sytuacje, nie zawsze oczekiwane. I nie zawsze świeżo upieczona mama czuje dostateczne wsparcie, nieraz gubiąc się w sprzecznych komunikatach, artykułach, poradnikach, nie wspominając o tzw. dobrych radach płynących z ust doświadczonych cioć, sąsiadek i innych osób, które zawsze wiedzą lepiej.

Tymczasem właśnie w chwili tych niezwykłych zmian, czasu oczekiwania na dziecko i później, gdy niemowlę pojawia się w rodzinie, tak silnie zdajemy sobie sprawę z tego, ile prawdy niesie w sobie powiedzenie o tym, że do wychowania dziecka potrzebna jest cała wioska. Wsparcie innych matek, kobiet, które niedawno lub w tym samym czasie doświadczają ciąży czy macierzyństwa z jego licznymi odcieniami – jest naprawdę kluczowe i bezcenne.

Z tą myślą powstały dwie książki „Mamy dla Mamy” – zbiory wartościowych rozdziałów pisanych przez ekspertki w swoich dziedzinach (wyd. Mamy dla Mamy, 2018). Są wśród nich lekarki, położne i doule, farmaceutki, psycholożki, dietetyczki czy prawniczki. Łączy je wszystkie temat macierzyństwa, wiele z nich tworzy blogi parentingowe. Przed publikacją książek, w ramach projektu „Mamy piszą książkę”, toczyły się burzliwe dyskusje połączone z wymianą osobistych doświadczeń, w których uczestniczyło ponad 1200 kobiet oraz jeden tata. Dzięki temu w ręce debiutujących mam trafiają dwie wyjątkowe pozycje, dyktowane samym życiem, pisane przez kobiety, które chcą dzielić się wiedzą i nieść wyjątkowe wsparcie.

Tom pierwszy: „Ciąża. Jak przygotować się na życiową rewolucję” to zbiór cennych wskazówek dotyczących owianych różną sławą dziewięciu miesięcy. Autorki rozprawiają się z takimi zagadnieniami, jak powiadamianie o ciąży i wybór imienia, budowanie więzi między matką a dzieckiem jeszcze przed narodzinami, wpływ stresu na przebieg ciąży czy przygotowywanie wyprawki. Dużą część książki poświęcono zdrowiu przyszłej mamy, omawiana jest nie tylko dieta, ale i składniki kosmetyków, które mogą okazać się niebezpieczne, jest o ćwiczeniach w ciąży oraz o seksie w tym wyjątkowym czasie. Autorki przygotowały także cenne informacje związane z ustawodawstwem dotyczących okresu oczekiwania na dziecko.

W mojej opinii niezwykle ważna jest część poświęcona porodowi, pisana, tak, by wzmacniać poczucie bezpieczeństwa oraz pozytywne nastawienie do tej niezwykle pięknej chwili, która w ogólnym nastawieniu społecznym zdążyła już zapisać się złą sławą. Krzepiące historie osobiste, którymi przeplatane są kolejne rozdziały, pomagają nabrać przekonania o własnej sprawczości, są także wsparciem wtedy, gdy nie wszystko dzieje się po naszej myśli.

„Mamy dla Mamy” to wartościowy prezent dla przyszłej mamy, książka wzmacniająca i przygotowująca do macierzyństwa. A krzepiące słowa opublikowane na końcu książki z pewnością pozwolą na wzięcie głębszego oddechu i nabranie pozytywnego nastawienia.

Kochana Kobieto! Nie musisz być idealna. Zawsze pamiętaj, że jesteś wystarczająco dobra. I głowa do góry! (Aleksandra).

Barbara Górecka / Dom Bajek