Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Mikołajkowe inspiracje – zimowe nowości książkowe – 3

Mikołajkowe inspiracje – zimowe nowości książkowe – 3
11 grudnia 2020 Redakcja DZIECI

Co tu dużo mówić, nie ma chyba wśród czytelników osób, które nie lubiłyby zimowych książek. Co roku księgarskie półki wzbogacają się o wartościowe tytuły, które budują rodzinną atmosferę, świąteczny nastrój i szybko stają się obowiązkowym elementem domowych rytuałów. Książki świąteczne, książki o Świętym Mikołaju, elfach i śniegu czy te podzielone na 24 rozdziały – do czytania każdego dnia grudnia aż do Wigilii, propozycji jest naprawdę wiele i warto się nad nimi pochylić.

W tym roku chcemy zachęcić Was do sięgnięcia po nowości, które osobiście uważamy za wyjątkowe.

Czy są wśród nas Gwiazdkofile? Ja zdecydowanie mogłabym siebie samą określić tym słowem. Uwielbiam wyjątkową atmosferę tych Świąt, ich tajemniczość i blask. Od lat interesują mnie także różne obyczaje związane z celebracją Bożego Narodzenia, nie wspominając o przenikaniu się tradycji nie tylko różnych kultur, ale i religii.

Monika Utnik-Strugała włożyła niemały wysiłek w zebranie w jednymi miejscu dużej dawki wiedzy i podanie jej w bardzo przystępnej formie, czego efektem jest wyborna lektura: „Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie” (wyd. Nasza Księgarnia, wyd. poszerzone 2020). Już pierwsze wydanie książki wywołało niemałe poruszenie na księgarskich półkach znikając ze sklepów niemal błyskawicznie. W tym roku opublikowano wersję rozszerzoną, którą od chwili pojawienia się w sprzedaży również doceniło wielu czytelników.

W czym tkwi fenomen tego tytułu? W wiedzy. Autorka porusza naprawdę szerokie spektrum tematów, począwszy od historii dekorowania domów, przez tradycje związane z uwypukleniem roli światła (tu między innymi poszerzony został obszar tematyczny wychodzący z kręgu kultury chrześcijańskiej o wątek żydowski), skończywszy na aspekcie religijnym podanym tak, że ma się szczerą ochotę czytać i słuchać.

Książkę zilustrowała gdańska autorka, Ewa Poklewska-Koziełło, żonglując opisywanymi tematami w lekki i charakterystyczny dla siebie rysunkowy sposób. Warstwa graficzna nie przytłacza nadmiarem słodyczy, co jest niestety częste w książkach o tej tematyce, a jest wyrazista, żartobliwa i jednocześnie nienachalnie edukacyjna.

Warto, by ta „encyklopedia Bożego Narodzenia” była w każdym domu, niezależnie od tego, w jaki sposób i czy w ogóle celebrowane są święta w naszych rodzinach. Nie jesteśmy bowiem w stanie całkowicie odciąć się od wielowiekowej kultury, która kształtowała nie tylko Europę i która ma silny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość do dziś, choć obecnie w zdecydowanie bardziej komercyjnym charakterze. Jeśli potraktujemy ten tytuł jako źródło etnograficznej wiedzy o świecie możemy w bardzo przyjemny sposób odbyć symboliczną podróż przez różne kraje i kontynenty, zajrzeć do domów i odkryć, jak wiele nas łączy, mimo geograficznych odległości.

Barbara Górecka / Dom Bajek