Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Mikołajkowe inspiracje – zimowe nowości książkowe – 5

Mikołajkowe inspiracje – zimowe nowości książkowe – 5
13 grudnia 2020 Redakcja DZIECI

Co tu dużo mówić, nie ma chyba wśród czytelników osób, które nie lubiłyby zimowych książek. Co roku księgarskie półki wzbogacają się o wartościowe tytuły, które budują rodzinną atmosferę, świąteczny nastrój i szybko stają się obowiązkowym elementem domowych rytuałów. Książki świąteczne, książki o Świętym Mikołaju, elfach i śniegu czy te podzielone na 24 rozdziały – do czytania każdego dnia grudnia aż do Wigilii, propozycji jest naprawdę wiele i warto się nad nimi pochylić.

W tym roku chcemy zachęcić Was do sięgnięcia po nowości, które osobiście uważamy za wyjątkowe.

Tym razem rekomendujemy książkową propozycję dla nieco młodszych czytelników, choć przesłanie w niej zawarte jest uniwersalne bez względu na wiek: „Przyjaciel na zawsze” Ellen DeLange (wyd. Zielona Sowa, 2020). Oto w zimowym lesie pojawia się samotny i bardzo zziębnięty bałwanek. Sytuacja to co najmniej niecodzienna i osobliwa – postać kojarzona z zimnem, sama ulepiona ze śniegu, marznie i potrzebuje pomocy. Wiewiórka, najpierw zaskoczona, szybko odnajduje w sobie chęć wsparcia i dzięki jej zaangażowaniu wiele leśnych zwierząt otula bałwanka szalikami, kocykami czy wielobarwnymi pledami. Jest to początek pięknej przyjaźni i czasu długich zabaw, który niestety ma w swój charakter wpisane przemijanie… Początkowo wiosna nie szkodzi bałwankowi otulonemu warstwami materiałów, jednak gdy temperatura wzrasta ten się topi.

To, co szczególnie ujmuje w tej książce jest nie tylko jej treść, ale wysmakowana szata graficzna. Ilustrowany świat autorstwa Jacqueline Molnar zdaje się pulsować feerią barw i różnorodnością form. Nakładające się na siebie graficzne kształty drzew i roślin, ekspresyjnie potraktowana farba oraz bogactwo deseni tkanin przykuwają wzrok.

W przeżywaniu smutku rozstania pomaga wiewiórce uszata sowa nie tylko dając fizyczne towarzyszenie oraz przytulenie, ale i filozoficzną radę, która może być wsparciem w zrozumieniu kolei losu. To właśnie ostatnie zdania historii czynią ją bardziej przypowieścią o ważnym przesłaniu, które na długo wybrzmiewa w sercu. Znaczenie wypowiadanych słów podkreśla zmysłowość przedstawionej wiosny i natury, która dzięki wodzie i słońcu budzi się do życia po zimie.

Barbara Górecka / Dom Bajek