Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Mistrzowska rodzina. Recenzja

Mistrzowska rodzina. Recenzja
15 maja 2021 Redakcja DZIECI

Gdy dziecko dorasta i w jego życiu pojawiają się nowe wyzwania niosące ze sobą coraz bardziej skomplikowane procesy, z którymi musi się zmierzyć, w głowach rodziców rodzą się ważne pytania i potrzeba znalezienia dobrej odpowiedzi. „Jak wspierać dziecko w jego rozwoju szkolnym, sportowym czy artystycznym?”, „Jak pomagać mu radzić sobie ze stresem?”, „Jak znaleźć drogę dobrej motywacji?”, „Jak przekazać słowa konstruktywnej krytyki?” itd… – istotnych kwestii do przemyślenia jest całkiem dużo. Zagadnienia te dotyczą różnych dziedzin, w które wkracza kilku- i kilkunastolatek, a że jako rodzic stanowimy ważny i często kluczowy element życia dziecka, który może pozwolić mu rozwijać skrzydła warto przyjrzeć się temu, jak umiejętnie i prawdziwie wspierająco towarzyszyć w jego codziennej pracy.

Książka „Mistrzowski rodzic” Jagody Smoleńskiej, psycholożki sportu i ekspertki HR, członkini Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Zespołu ds. Psychologii Komisji Medycznej PKOL-u to zdecydowanie narzędzie, po które warto sięgnąć (wyd. Sensus, 2021). Choć autorka powołuje się przede wszystkim na własne doświadczenie sportu zawodowego i najczęściej przedstawia przykłady ze spektrum szeroko rozumianej kultury fizycznej, nie brakuje tu nawiązań do występów artystycznych, koncertów, spektakli – wysiłek włożony w przygotowanie do publicznej prezentacji jest przecież porównywalny z treningami przed ważnym meczem.

Autorka w prostych słowach uświadamia czytelników, jak ważne jest świadome towarzyszenie dziecku w jego zaangażowaniu, budowanie pozytywnej atmosfery pełnej akceptacji zarówno dla sukcesów, jak i porażek przy jednoczesnej pracy nad tym, co bywa szczególnie trudne, zwłaszcza w kontekście emocji. Opisuje konkretne sytuacje dając przykładowe reakcje rodziców, które mogą zachęcić do podjęcia wyzwania lub je skutecznie zniszczyć. Bez oceniania wyjaśnia procesy psychologiczne, które wzmacniane w dziecku zaowocują nie tylko zdrowym podejściem do rywalizacji sportowej, ale i przyniosą liczne korzyści w innych obszarach życia.

Jagoda Smoleńska zachęca do aktywnego przyjrzenia się naszym własnym strategiom i słowom, które kierujemy do dzieci, choć zawsze robimy to w dobrej wierze, czasem przynoszą odmienny od zamierzonego skutek. Warto więc czerpać z jej wiedzy i doświadczenia, zarówno jako osoby, która sama związana była wiele lat z regularnym trenowaniem, jak i specjalistki w zakresie psychologii sportu. A to dobry krok w stronę tego, by zostać mistrzowską rodziną.

Barbara Górecka / Dom Bajek