Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Muzeum Karykatury zaprasza na wystawę dla dzieci „Fikaj z Koziołkiem Matołkiem”

Muzeum Karykatury zaprasza na wystawę dla dzieci „Fikaj z Koziołkiem Matołkiem”
30 grudnia 2022 Redakcja DZIECI

7 stycznia – 19 marca 2023
6 stycznia 2023, godz. 12.00 – 14.00 (otwarcie, wstęp wyłącznie na zaproszenia)

W 2022 roku minęło 90 lat od ukazania się pierwszego tomu „Przygód Koziołka Matołka”. Wspólnie dzieło pisarza Kornela Makuszyńskiego i rysownika Mariana Walentynowicza ukazało się na przełomie listopada i grudnia 1932 roku.

Z inicjatywą stworzenia historyjki obrazkowej dla najmłodszych wyszedł wydawca Jan Gebethner. Przekonał do swojego pomysłu Mariana Walentynowicza, a następnie obaj panowie pojechali do Otwocka namówić do współpracy Kornela Makuszyńskiego. Kto wymyślił bohatera książki nie wiadomo. Według Mariana Walentynowicza, to on podsunął słowo „koziołek”, a imię „Matołek” i miejscowość „Pacanów” to pomysł Kornela Makuszyńskiego. Koziołek Matołek narodził się w Otwocku (najprawdopodobniej w willi przy ulicy Reymonta 78).

14 grudnia 1932 roku na antenie Polskiego Radia Kornel Makuszyński tak przedstawił swojego bohatera słuchaczom:

Któż to jest ten poczciwy koziołek? Jest to mój przyjaciel. Poznałem go bardzo dawno. Był niezwykle smutny i miał śliczną, małą bródkę. Kiedy mnie zobaczył, ukłonił się i tak do mnie powiada: „BE”. W koziej mowie, którą ja doskonale rozumiem, znaczyło to: „Witam pana, panie Makuszyński. Kaj się miewa pan i pańska głucha ciotka?” Odpowiedziałem mu grzecznie: „ME”. A to znaczy po koziemu: „Dziękuję ci Koziołku, miewam się doskonale, ale dlaczego ty jesteś smutny?” Wtedy to on mi opowiedział o całem swojem życiu. Wszystko to, czego od niego się dowiedziałem, opisałem wierszami w tej właśnie książeczce.

W krótkim czasie powstały cztery księgi:

  • 120 przygód Koziołka Matołka – 1932;
  • Druga księga przygód Koziołka Matołka – 1933;
  • Trzecia księga przygód Koziołka Matołka – 1933;
  • Czwarta księga przygód Koziołka Matołka – 1934.

Koziołek Matołek od razu zyskał sympatię czytelników i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów polskiej literatury dziecięcej. Książeczki z przygodami Koziołka uznawane są za dzieło prekursorskie w dziejach polskiego komiksu.

Z okazji jubileuszu Muzeum Karykatury w Warszawie zaprasza wszystkie dzieci w wieku od 4 do 10 lat na pierwszą w swej historii wystawę dla dzieci.

Muzeum zamieni się w świat przygód Koziołka Matołka. W niedużym gmachu Muzeum stworzymy przestrzeń, w której swobodnie poczują się widzowie w wieku od 4 do 10 lat. Wystawa przyjmie formę drogi do Pacanowa, a zwiedzający dostaną zadania do wykonania. Będą musieli się przeciskać, przeskakiwać, zjeżdżać, czołgać, wyciągać, przyczepiać i wspinać. Oparcie narracji wystawy-gry o fabułę komiksu zostanie podkreślone poprzez wykorzystanie w przestrzeni muzeum oryginalnych kadrów i rysunków z przedwojennych wydań „Przygód Koziołka Matołka”.
Podstawą do wystawy są materiały, które dostarczył Witold Tchórzewski – kolekcjoner, twórca prywatnego Muzeum Koziołka Matołka.

Scenariusz wystawy: Michał Rzecznik
Scenografia wystawy: Diana Marszałek
Identyfikacja graficzna: Studio Elipsy

Partnerem wystawy jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Teatr Guliwer w Warszawie.

Patronat medialny nad wystawą objęli: Polskie Radio Dzieciom, czasdzieci.pl, „Czasopismo Dzieci”, ladnebebe.pl, Tata nie ma siły

Konieczne wcześniejsze zakupienie biletu. Bilety dostępne na stronie: kicket.com