Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Wrota do innego świata. Recenzja audiobooka.

Wrota do innego świata. Recenzja audiobooka.
29 sierpnia 2022 Redakcja DZIECI

Kto z nas nie marzył o tym, by otworzyć książkę, która okaże się magiczna, a wraz z rozchyleniem stron nasze ciało natychmiast przeniesie się w inną czasoprzestrzeń? Tak opisywane tajemne opasłe księgi, opieczętowane i wysoce chronione, skrywały w sobie tajemnicę i czary, co rozpalało wyobraźnię do czerwoności. I choć opowieści te można między bajki włożyć, to szczęśliwie żyjemy w czasach, w których pięknie napisane opowieści, wartko prowadzone historie, pieczołowicie wykreowane światy na wielu stronach książek symbolicznie uchylają przed nami możliwość odbycia podróży w nieznanym kierunku.

Michael Ende w „Niekończącej się historii” (1979) zawarł kwintesencję i kunszt magii prowadzenia opowieści. To wielostronicowa fabuła, w której aż roi się od zróżnicowanych bohaterów, osadzona została w nurcie fantasy, jednak wiele jej składników odzwierciedla rzeczywistość. Jedenastoletni Bastian cierpli z powodu braku matki, roztargnienia ojca i prześladowania ze strony kolegów z klasy. Książki stają się jego światem ucieczki, zaś „Niekończąca się historia” to spotkanie przekraczające granice realistycznej codzienności. Fantazjana to kraina piękna i sprzeczności, bohaterów dobrych i złych, wydarzeń heroicznych i tych o negatywnym podłożu. Całość została przesycona silnymi emocjami i napisana tak, że trudno oderwać się od fabuły.

Nic więc dziwnego, że w toku przywracania czytelnikom wartościowych książek, które przed laty uznano za tytuły klasyczne, sięgnęła po tę historię Edyta Jungowska. W nasze ręce oddaje kolejny perfekcyjnie nagrany audiobook: „Niekończąca się historia” (wyd. Jung-off-ska, 2022), w którym tekst czyta osobiście, z udziałem Piotra Fronczewskiego. Znany już z innych realizacji tembr głosu aktorki także i tym razem wydobywa szczegóły i intrygę zapisaną w akcji, Jungowska doskonale moduluje głos, buduje napięcie, bawi się dykcją. Całość wzbogaca muzyka duetu Szamburski/Zakrocki (SzaZa), którzy po raz kolejny kreują wyrafinowany świat dźwięku, towarzysząc opowieści, ale nie zakłócając jej w żadnym stopniu. Okładkę oraz ilustracje zaprojektował Marcin Minor.

„Niekończąca się historia” dedykowana jest dzieciom powyżej 9 roku życia, ja śmiało dodam, że to opowieść, która wciągnie także dorosłych. Jej treść pozwala natychmiast oddalić się od rzeczywistości i zatopić w intrydze oraz wydarzeniach szargających Fantazjaną. To piękna podróż, dajcie się do niej zaprosić!

Audiobook został objęty patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek