Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Niesamowitość nasion. Recenzja

Niesamowitość nasion. Recenzja
14 czerwca 2021 Redakcja DZIECI

Książki przyrodnicze dla dzieci od lat coraz intensywniej zapełniają nasze domowe półki pozwalając na to, by nieustannie zadziwiać się światem. Niezależnie od tematu, który jest brany na warsztat przez autora, czytelnik staje przed spektaklem natury, której prawa i mechanizmy wprowadzają w prawdziwe zdumienie. Wszystko ma tutaj swoją rolę i miejsce, różne wątki przeplatają się ze sobą budując sprawny i pełny zespół elementów wzajemnie na siebie wpływających. Takie nasiona… niespecjalnie często się nad nimi pochylamy – a szkoda! Jest to bowiem kopalnia wiedzy i materiał godny wnikliwego zbadania.

„Niesamowite nasionka” Ewy Podleś (wyd. Dwukropek, 2021) to ilustrowany atlas nasion wypełniony po brzegi barwnym obrazem i rzetelną wiedzą. Autorka pochyla się nie tylko nad przyrodniczo-botanicznym aspektem zagadnienia, choć ten jest wiodący i przedstawiony w barwny sposób (przekroje, typy i definicja nauki o nasionach – karpologii). Ewa Podleś wskazuje, jak cenne w naszej codzienności są te części rośliny, tak intrygujące i różnorodne. Nasiona są przecież składnikiem bardzo wielu potraw (kiełki, fasola, kasze), bywają używane jako aromatyczne przyprawy (pieprz, anyż gwiazdkowy czy gałka muszkatołowa), nadają charakterystycznego smaku (ziarna kakaowca, nasiona wanilii, wiórki z nasion palmy kokosowej) czy są bazą to wytwarzania olejów jadalnych (pestki malin, śliwki, moreli). Autorka namawia do uważnych spacerów, przyglądania się różnorodnym formom i kształtom nasion, zabawy i wykonywania z nich ozdób. Wspomina o kosmetologii i innych dziedzinach przemysłu, które korzystają z nasiennych dobrodziejstw. A co zdaje się najciekawsze przywołuje także wątki etnograficzne i ciekawostki kulturowe. Z „Tajnej i fajnej historii nasion” możemy dowiedzieć się, skąd wzięła się nazwa kapok i co ma wspólnego z drzewem kapokowym, jaki związek miały dawniej kasztany z bólem zęba i jaką rośliną zainspirował się George de Mestral projektując rzepy.

To bogato ilustrowane przez samą autorkę kompendium wiedzy o nasionach bawi oraz uczy. Dzięki umiejętnie wyważonej kompozycji oraz przemyślanemu układowi książki wzbudza zainteresowanie nie powodując zawrotu głowy od nadmiaru informacji. „Niesamowite nasionka” to świetna pozycja do poszerzenia horyzontu i otwarcia oczu na sekrety botaniki. W domu, kuchni czy na spacerze 🙂

Barbara Górecka / Dom Bajek