Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Niezbędnik każdej dziewczyny”, „Niezbędnik każdego chłopaka”. Recenzja

„Niezbędnik każdej dziewczyny”, „Niezbędnik każdego chłopaka”. Recenzja
18 marca 2023 Redakcja DZIECI

Warto mieć taki niezbędnik

W pierwszym numerze magazynu „Dzieci” opublikowanym w 2023 roku w dziale Inspiracje znajduje się tekst poświęcony książkom dla młodszych dzieci poruszających tematykę z zakresu edukacji seksualnej (link do wydania tu). Tym razem chciałabym przybliżyć szczególnie wartościowe książki dla młodzieży, które trafiły w moje ręce podczas pracy nad przywołanym artykułem.

Pamiętam własną ekscytację, ale i trudności, które wywoływały pierwsze symptomy dojrzewania. Z jednej strony marzyłam o tym, by już być po wszystkim, z drugiej przyglądanie się zmianom niosło różne emocje i powoli uświadamianą pewność, że wszystko dzieje się w swoim czasie. Ja szczęśliwie miałam duże wsparcie rodziny i to głównie od nich czerpałam wiedzę. Niezależnie jednak od wielu rozmów ceniłam książki, które w jasny sposób tłumaczyły różne procesy i – co ważne – były dostępne w dowolnym momencie.

Wśród współcześnie wydanych tytułów warto sięgnąć po dwa „Niezbędniki”, które skrótowo, ale i klarownie wprowadzają młodych ludzi w temat okresu dojrzewania. „Niezbędnik każdej dziewczyny” Anity Naik oraz „Niezbędnik każdego chłopaka” Phila Wilkinsona (wyd. Debit, 2019) to zilustrowane w komiksowym stylu niedługie książki krok po kroku poruszające bardzo ważne wątki dotyczące młodych ludzi w wieku 8-15 lat. Autorzy koncentrują uwagę na takich kwestiach, jak zmiany w ciele, właściwości hormonów, koncentracja na zdrowym trybie życia, dbania o jakość snu oraz spożywanych posiłków, wyjaśniają także sprawy związane z seksualnością.

Treść dopasowana jest do odbiorcy, do którego kierowana jest książka. Dziewczyny dowiedzą się szczegółów związanych z rośnięciem piersi, pierwszą miesiączką czy zmianami nastrojów, chłopcy odkryją wartościowe rady pielęgnacji penisa, informacje o erekcjach czy mutacji. Szczególnie istotne są wątki poruszające akceptację samego siebie. Autorzy dużą uwagę poświęcają ciałopozytywnej narracji, wielokrotnie podkreślając, że najbardziej wartościowe jest czułe spojrzenie na własne ciało, bez porównywania się z innymi. Na końcu książki czytelniczki i czytelnicy znajdą także kilka słów o tym, co dzieje się w okresie dojrzewania u płci przeciwnej.

Niedługie i dobrze skrojone „Niezbędniki” mogą być dobrym pretekstem do rozmowy o tej niemałej życiowej ewolucji, wyjątkowym czasie, w którym dziecko zmienia się w osobę dorosłą.

Barbara Górecka / Dom Bajek