Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Nowy cykl recenzencki – Majówka! 5. „Olo i Awa. Piłki”

Nowy cykl recenzencki – Majówka! 5. „Olo i Awa. Piłki”
22 maja 2023 Redakcja DZIECI

Majówka! (5)

Zapraszamy do piątej części naszego mikrocyklu pisanego z myślą o majówkowych eskapadach. Choć u progu nowego miesiąca wiosna trochę się ociągała, a zimne temperatury budziły wątpliwości, proces zazieleniania ruszył pełną parą. W tej chwili na naszych oczach konwalie kiełkują w cienistych zakamarkach ogrodów, ptaki oszałamiają nieokiełznanym świergotem, kwitnące drzewa i krzewy zapraszają do pracy zapylaczy. To dobry czas na to, by wyruszyć przed siebie! Niech zmienna aura wiosenna nie wpływa onieśmielająco na Wasze plany majówkowe, warto posłuchać serca i wybrać się w bliższą lub dalszą podróż.

Wiosna w rozkwicie to także inspirujący czas do uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Do tej formy aktywności i zabawy zachęca Monika Skikiewicz (znana jako Bajanka) w książce „Olo i Awa. Piłki” (wyd. Media Rodzina, 2023). Pisaliśmy już o innych częściach serii, która zdobywa coraz liczniejsze grono sympatyków. Olo i Awa to rodzeństwo, każda z książeczek jest opowieścią o sytuacjach z ich codziennego życia. Tym razem czytelnicy mają szansę wybrać się z chłopcem na trening piłki nożnej i jednocześnie podpatrzyć, co w tym czasie robi jego siostra.

Monika Skikiewicz, z zamiłowania propagatorka czytelnictwa i osoba niezwykle zaangażowana w wartościowe zapoznawanie dzieci z literaturą, zawodowo zaś między innymi logopedka, buduje fabułę umiejscawiając w niej akcenty bezpośrednio prowokujące do ruchu oraz aktywności ćwiczące rozwój mowy. Wiedząc, jak bardzo ruch wpływa na motorykę, koncentrację oraz zwyczajnie przyjemność dziecięcą wplata propozycje zadań, które czynią z lektury zabawę doprawioną dużą ilością frajdy. W zaangażowanie do aktywnego i kreatywnego czytania zaprasza też osoby dorosłe towarzyszące maluszkom w lekturze.

Postacie Ola i Awy oraz ich rodziców i przyjaciół stworzył Tomasz Samojlik. Proste komiksowe rysunki w stylistyce retro zdecydowanie wywołują w dorosłych spojrzenie na książkę z pewną dozą sentymentu. Plamy barw o delikatnej fakturze okalają gruby kontur, dynamicznie budowane kompozycje wzmacniają pozytywny i zachęcający do zabawy wydźwięk całości.

Olo i Awa wzbudzają szczerą sympatię. Prosta fabuła odzwierciedla codzienność niejednego przedszkolaka, zaś elementy dodatkowe pozwalają jeszcze intensywniej zaangażować się w odbiór narracji. To po prostu świetna zabawa.

Barbara Górecka / Dom Bajek