Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

A rower jest wielce okej / Rower to jest świat… Recenzja.

A rower jest wielce okej / Rower to jest świat… Recenzja.
14 lipca 2021 Redakcja DZIECI

… śpiewa wesoło Lech Janerka w rytmicznej piosence, która wprawia w bardzo wakacyjny nastrój. Nie jest to dziwne – jazda na rowerze, wiatr we włosach, przestrzeń, to wszystko, co nam się z jednośladem kojarzy jest nierozerwalnie związane z poczuciem wolności, niezależności oraz wakacji właśnie. Sama pamiętam moje pierwsze wspomnienia z nauki jazdy, gdy w końcu złapałam równowagę, by ruszyć szybciej przed siebie i chwilę później, jak tylko zorientowałam się, że tata już mnie nie podtrzymuje, runąć w popłochu. Sprawczość, którą dała mi jazda na rowerze była jednak silniejsza nad wizją ewentualnego upadku, więc już wkrótce ruszyłam dalej.

Bartosz Ratajczyk, absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, który sam o sobie wspomina, że lubi rysować, malować i jeździć na rowerze, stworzył tej wiosny autorski picture book dla amatorów dwóch kółek. „O rowerach” (wyd. Ezop, 2021) to pozycja nietuzinkowa, całkowicie poświęcona tematyce rowerowej – począwszy od charakterystyki i wyzwań poruszania się jednośladem po mieście po wyprawy dalsze, w tym wysokogórskie. Bartosz Ratajczyk gęsto wypełnia strony książki rysunkami sygnalizując wiele ciekawych spraw, które z rowerem się łączą: technika, warsztat, części rozmaitej maści i asortymentu, typy hamulców, przywołuje nawet różne rodzaje ukochanych przez niego pojazdów, w tym wyjątkowe, bo projektowane na specjalne zamówienia. Wprawne oko dostrzeże mnóstwo ważnych szczegółów, kreatywny czytelnik zainspiruje się do tworzenia własnego roweru sięgając po materiały z recyklingu, a wytrawny poszukiwacz przygód z pewnością dostrzeże walory sportretowanych polskich szlaków rowerowych.

Rysunkowa narracja Bartosza Ratajczyka skupia się jednocześnie na całości i detalu, można ją czytać od deski do deski lub poprzez ogólne spojrzenie. Celowo spłaszczona perspektywa, ekspresja kreski i subtelność plamy barwnej przeplata się z dyskretnie umieszczoną typografią, zaledwie sugerującą jakiś temat, lecz nadal zostawiającą wiele przestrzeni dla umysłu i wyobraźni odbiorcy. Czyni to z książki „O rowerach” pozycję z jednej strony czysto wizualną, z drugiej jednak niosącą wiedzę i otwierającą na własne poszukiwania informacji, co jest tym bardziej cenne, że od najmłodszych lat uczy wnikliwej obserwacji i samodzielności w poszerzaniu własnych horyzontów myślowych. Niewątpliwie inspiruje też dużych i małych, by wsiąść na rower i ruszyć przed siebie.

Barbara Górecka / Dom Bajek