Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Obalmy 5 mitów na temat karmienia piersią

Obalmy 5 mitów na temat karmienia piersią
24 sierpnia 2018 Redakcja DZIECI

Karmienie piersią i pokarm kobiety to zawsze tematy interesujące – w szczególności dla młodej mamy. Nieustannie pojawiają się nowe informacje dotyczące mleka mamy, które nie zawsze są jednak prawdziwe.
Dowiedz się, którym z nich – chociaż są powszechne – wcale nie musisz wierzyć!

Karmiąc piersią można przekarmić niemowlę – FAŁSZ
Jedną z wielu zalet karmienia piersią jest to, że mama nie może przekarmić swojego dziecka. Niemowlę od samego początku decyduje jak często i ile je – a je tyle, ile potrzebuje. Ważne, aby rodzic obserwował oznaki głodu i sytości. Dzieci karmione mlekiem mamy, nawet jeśli mają bardzo dobre przyrosty masy ciała, najczęściej z czasem gubią nadwyżkę wagi.

• Dziecko nie zdaje sobie sprawy, czy otrzymuje mleko swojej mamy czy innej kobiety – FAŁSZ
W pokarmie kobiety znajduje się około 40 różnych substancji zapachowych, dzięki którym niemowlę odróżnia mleko mamy od pokarmu innej kobiety. Karmienie piersią pozwala mu również zapoznać się z zapachem i smakiem posiłków spożywanych przez mamę. Jest to istotne dla młodego organizmu, ponieważ wpływa na akceptację poszczególnych smaków na etapie rozszerzania diety.

• Kobiece mleko w 100% zaspokaja potrzeby dojrzewającego organizmu niemowlęcia – FAŁSZ
Mleko matki jest idealnym pokarmem – zawiera prawie wszystko, czego niemowlę potrzebuje. Wyjątkiem są witaminy D i K. Mleko matki nie dostarcza ich w wystarczających ilościach, dlatego niemowlętom karmionym piersią zaleca się dodatkowe ich dostarczanie (dziecku w wieku 0-6 miesięcy należy podawać dawkę 400 jednostek międzynarodowych witaminy D, natomiast między 6. a 12. miesiącem życia – 400-600 j.m.). Suplementację należy zawsze wcześniej skonsultować z lekarzem.

• Zakończono badania nad składem mleka mamy – FAŁSZ
Unikalna budowa i skład mleka mamy sprawiają, że cały czas jest ono obiektem analiz naukowców. Eksperci wiedzą coraz więcej o składzie i funkcjonalności pokarmu matki – jednak nie zostało potwierdzone, że odkryto już w nim wszystko. Od wielu lat trwają badania nad mlekiem kobiecym, które pozwalają na doskonalenie receptur mlek modyfikowanych. Specjalnie dla niemowląt, które z różnych przyczyn nie mogą być karmione piersią, dostępne są mleka modyfikowane zawierające kompozycję składników inspirowaną badaniami nad składem pokarmu kobiecego. Należy jednak pamiętać, że mimo iż od wielu lat naukowcy z całego świata badają skład mleka mamy i jego wpływ na rozwój dziecka, z pewnością nigdy nie uda się w pełni go odtworzyć, ze względu na obecność unikalnych bioaktywnych składników takich jak przeciwciała, hormony czy enzymy.

• Odkrycie oligosacharydów w mleku matki to obecnie przełom w badaniach nad pokarmem kobiecym – FAŁSZ
Już 24 lata temu, a dokładnie w 1994 roku, Zespół Badawczy NUTRICIA jako pierwszy na świecie odkrył krótko- i długołańcuchowe oligosacharydy w mleku matki, które korzystnie wpływają na mikrobiotę jelitową, a poprzez nią na działanie układu odpornościowego dziecka. Ten przełom sprzed wielu lat doprowadził do opracowania przez NUTRICIA opatentowanej kompozycji galakto- i fruktooligosacharydów w stosunku ilościowym 9:1 – inspirowanej oligosacharydami występującymi w mleku kobiety. Kompozycja została uznana przez EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) pod względem bezpieczeństwa stosowania u niemowląt.


Więcej informacji o mleku kobiety oraz karmieniu piersią można znaleźć na stronie www.bebiprogram.pl.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza