Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Oddech. Recenzja.

Oddech. Recenzja.
9 sierpnia 2020 Redakcja DZIECI

Przed nami lato w pełni. Jak to bywa w naszym kraju zaskakuje pogodą, czasem obdarzając falami obfitego deszczu, innym razem serwując gorące upalne powietrze pełne słońca. Właśnie teraz, w środku wakacji, tym bardziej odzywają się w człowieku marzenia o wędrówce, odpoczynku od zgiełku i zawieruchy dużych miast. O podglądaniu rozgwieżdżonego nieba, wdychaniu zapachu rozgrzanej sosny, wsłuchiwaniu się w bajeczną muzykę świerszczy.

Tym tropem podążała Tola Piotrowska, fotografka rodzinna i portretowa, miłośniczka podróży niedalekich i odkrywania Polski w jej nie tak oczywistych aspektach. Odkąd stała się mamą Gustawa profil jej rodzinnych wypraw nieco się zmienił, choć zapewne lepiej byłoby owe zmiany ująć słowem ewoluował. Właśnie w ten sposób powstała książka „Odetchnij od miasta. Podróże z dzieckiem” (wyd. Buchmann, 2020).

To nietuzinkowy przewodnik po miejscach dla osób szukających nie tylko ciszy, ale też piękna i komfortu. Tola Piotrowska zajrzała pod strzechy malowanych drewnianych chat na Podlasiu czy w Karkonoszach, wyszukała nad morzem i jeziorami świetnie zaprojektowane domki letniskowe, które w niczym nie przypominają tych z wakacji pracowniczych w głębokim PRL-u, zachwyciła się hotelami, które oferują kompleksowy wypoczynek dla całej rodziny. Fotografie autorki uzupełniają wakacyjno-niespieszny klimat książki, czyniąc ją nie suchym przewodnikiem, a wyrafinowaną książką, która zdecydowanie inspirować może do eksploracji naszego kraju. Dominują kadry, w których wyczuwalne jest słońce i delikatny wiatr, artystka nie tylko sportretowała budynki, ale i ich otoczenie. Skupienie na detalu, światło, stonowane barwy w pełni oddają wyobrażenie o wakacjach, które dają prawdziwe wytchnienie.

A jest w czym wybierać i się zachwycić, Tola Piotrowska przedstawia bowiem czytelnikowi destynacje tworzone z sercem i uważnością, kreowane przez ludzi z wyczuciem, ale też nierzadko doświadczeniem podróży z dzieckiem. Są to przyczółki ciszy, miejsca spotkań z naturą, pomyślane tak, by każdy czuł się komfortowo, także pod względem rozpieszczania podniebienia lokalną wyborną kuchnią.

Swoisty katalogi polecanych miejsc autorka wzbogaciła wywiadami z osobami, które podróżują z dziećmi i dzielą się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Krzepiące słowa są dobrą zachętą do podjęcia wyzwania i odkrycia swojej rodziny w nowej roli.

„Odetchnij od miasta. Podróże z dzieckiem” to tytuł, który docenią rodzice szukający wypoczynku z dala od kiczu, jarmarcznych urządzeń grających czy krzykliwych budek z lodami. Za to dzięki Toli Piotrowskiej odkryć mogą, że nie trzeba ruszać na północ, by poczuć się jak w Bullerbyn oraz, że rodzima architektura i design mają w sobie naprawdę dużo smaku. Zatem – w drogę!

Barbara Górecka / Dom Bajek