Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

AAAAA Owsianki nie jadam, bajki opowiadam. Recenzja

AAAAA Owsianki nie jadam, bajki opowiadam. Recenzja
25 maja 2021 Redakcja DZIECI

Dawno, dawno temu, kiedy byłam małą dziewczynką i w naszym domu pojawiały się drukowane gazety lubiłam przeglądać dział ogłoszeń. Bawił mnie fakt sprytnego sposobu pozycjonowania czyli dodawania wielu liter A na początku zdania – była to całkiem niezła strategia, by znaleźć się na początku kolumny wypełnionej drobnym maczkiem. Ogłoszenia bywały różne (te o charakterze erotycznym także, co wywoływało niemały rumieniec) i było coś fascynującego w przyglądaniu się ofertom i numerom telefonów. Czasem znajdowałam w nich wyznania miłosne i romantyczne próby odnalezienia dziewczyny spotkanej w przelocie w parku, o tak – mocno to wszystko rozwijało wyobraźnię.

Dorota Kassjanowicz, którą cenię przede wszystkim za kapitalną książkę „30 znikających trampolin”, tym razem znów daje popis literackiej wyobraźni. „Ogłoszenia dzieci, niedzieci, stworzeń i rzeczy” (wyd. Tekturka, 2021) to niemal poetycki zbiór krótkich wypowiedzi, które mogłyby znaleźć się w czasopiśmie o profilu powiedzmy nieco zwariowanym. Są to bowiem ogłoszenia dalekie od tego, co wywołuje w mojej głowie wspomnienie z dzieciństwa, te są zabawne, często oparte na żarcie słownym, intrygujące i nieoczywiste. Czyli takie, jakie dzieci lubią najbardziej – to gimnastyka dla umysłu, pożywka dla kreatywnego myślenia i impuls dla wyobraźni. Autorka zachęca, by odgadnąć twórcę ogłoszenia lub połączyć kilka w ciąg skojarzeń, czasem zostawiając dość konkretne tropy, czasem zupełnie je myląc. W tej książce na każdej stronie czai się znak zapytania, który nie pozwala oderwać się od lektury.

Jestem TO. Nie wiem co. Chętnie zmienię właściciela, ten mój w podróż się wybiera. (…)

Słonia na szafę nie wymienię. Zdania nie zmienię.

Niebieski chciałby zielonym stać się. Potrzebne drobne są operacje i zamieszanie z tym związane.
Barwne oferty – mile widziane.

Bardzo udanie została ta książka skomponowana. Wesołe ilustracje Pauliny Daniluk (która także współpracowała z autorką przy przywołanych trampolinach) doskonale podkreślają nieco surrealistyczny i żartobliwy charakter całości, ponadto ważną rolę pełni celowe podkreślanie wybranych słów w tekście – to graficzna wskazówka dla czytelnika.

„Ogłoszenia” to pozycja dla tych, którzy lubią wyjść poza literacki schemat. W tej książce nie ma konkretnej fabuły, jest za to dowolność czytania i zachęta do nieskrępowanej zabawy. Gimnastykowanie głowy jest zaś pożądanym ćwiczeniem w każdym wieku, dbać o umysł można za pomocą różnych czynności – ta lektura to świetne do tego narzędzie.

Barbara Górecka / Dom Bajek