Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Sekrety miast, dużych i całkiem maleńkich. Recenzja

Sekrety miast, dużych i całkiem maleńkich. Recenzja
27 marca 2022 Redakcja DZIECI

Słownik PWN definiuje pojęcie miasto jako: duży, gęsto i planowo zabudowany teren. I choć słowa te zawierają w sobie prawdę, zdecydowanie nie wyczerpują tematu. Miasto to złożony organizm, system ulic i placów, terenów zabudowanych i zielonych, miejsc stworzonych z myślą o życiu, nauce, pracy czy odpoczynku. To specyficzna architektura, mniej lub bardziej przemyślane założenia urbanistyczne, fragmenty zapierające dech w piersiach i te zdecydowanie mniej efektowne. Tramwaje, autobusy, trolejbusy, metro… Zapachy z piekarni, muzea pełne sztuki, kwietne balkony, witryny sklepowe, fontanny. I najważniejsi – ludzie, którzy miasto tworzą, dla których projektuje się nowe rozwiązania, którzy są z nim bezsprzecznie i głęboko związani.

A nawet ten opis nie stanowi pełniejszej definicji – miast bowiem jest zdecydowanie dużo i bywają bardzo różnorodne. Do wędrówki po świecie widzianym przez pryzmat różnych miejscowości zaprasza Štěpánka Sekaninová w fascynującej książce „Opowieści o miastach i miasteczkach” (wyd. Adamada, 2021), która jest barwnym przewodnikiem ukazującym miejsca szeroko znane licznym turystom, jak i te zupełnie zaskakujące, a równie piękne i ciekawe. Wśród opisywanych znajdują się Mediolan z imponującą gotycką katedrą w centrum i słynnym Teatro La Scala, Hamburg z licznymi mostami i charakterystycznym zapachem ryb, Liverpool z muzyką The Beatles, Amsterdam z targiem kwiatowym na łodziach, Montreal z eksperymentalną architekturą modernistyczną czy filmowe miasto Hollywood. Na mniej oczywistych szlakach (choć i to jest sprawa dyskusyjna i zależy od punktu widzenia) królują między innymi bajeczne maleńkie Hum w Chorwacji, błękitno-białe greckie domy w Firze, chińskie Pingyao z murami miejskimi zarysem przypominającymi kształt żółwia, pełne perfum Grasse we Francji czy położony między pustyniami irański Jazd. Najmłodszym z sportretowanych miast jest kenijska Konza, metropolia w budowie, pomyślana i zaprojektowana jako inteligentne miasto przyszłości.

Štěpánka Sekaninová zabiera czytelników w podróż razem z dwoma zabawnymi bohaterami: kozłem Piotrem i jego przyjaciółką, wierną słuchaczką kozich opowieści i inicjatorką fascynujących peregrynacji – kurką Klarą. Każdy z nich zwraca uwagę na inny aspekt charakteryzujący dane miejsce, a różnice ich temperamentów stanowią humorystyczny akcent wzbogacający całość.

Jakub Cenkl ubrał słowa czeskiej pisarki w wielobarwne ilustracje i kompozycje oparte na zasadzie kolażu. Każda strona została podzielona na ciekawostki oraz cenne informacje, którym towarzyszą mniej lub bardziej rozbudowane rysunki przedstawiające krajobrazy, budynki, słynne postaci, mieszkańców… To prawdziwy kalejdoskop wiedzy zachęcający do poznania historii i kultury, prosta droga do zachwytu nad różnorodnością świata.

Książka została objęta patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek