Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Piękno baśni. Receznja

Piękno baśni. Receznja
22 października 2021 Redakcja DZIECI

Znajomość opowieści, które od wieków wybrzmiewają w różnych częściach świata jest atutem docenianym w wielu momentach. Baśnie nie tylko rozwijają wyobraźnię i uwrażliwiają na dobro, ale też mówią wiele o miejscu, z którego pochodzą. Malownicze opisy przyrody, bajeczne stworzenia zakorzenione w lokalnych mitach, stroje czy imiona bywają fantazyjne i niezwykle barwne. Co ciekawe jednak – im więcej czytamy baśni, tym bardziej odczuć możemy, że łączy je pewien wspólny mianownik – podkreślanie mądrości, dobra, umiłowania prostoty i życzliwości, które zawsze nagradzane są czymś wyjątkowym, niezależnie od statusu majątkowego czy pochodzenia opisywanego bohatera. Baśnie to także podróż łącząca świat zwierząt, ludzi i roślin, uważna lektura to droga do wzbudzenia szacunku wobec przyrody, jej piękna i majestatu.

W serii „Opowieści z czterech stron świata”, którą oddało w ręce czytelników wydawnictwo Młode Słowne w tym roku (Burda Media Polska, 2021) znaleźć można już cztery tomy prezentujące baśnie z różnych zakątków: Dalekiego Wschodu, Japonii, Rosji i Brazylii. Wydawca zapowiada publikację kolejnych tomów (Afryka i Chile), co cieszy biorąc pod uwagę potencjał zawarty zarówno w treści, jak i obrazie tych książek.

Seria została opublikowana dzięki współpracy z Międzynarodową Wystawą Ilustracji Dziecięcej we włoskim miasteczku Sarmede – już samo to miejsce wywołuje przyjemny dreszcz emocji. W dawnej willi wybitnego ilustratora Štěpána Zavřela odbywają się międzynarodowe warsztaty ilustratorskie oraz wystawy, a fundacja zajmująca się spuścizną artysty dba o rozwój tej dziedziny sztuki.

„W lesie Baby Jagi. Baśnie rosyjskie” to zbiór dziewięciu historii o księżniczkach, złych wiedźmach, czarach i dobrym sercu, które potrafi wszystko przetrzymać oraz przezwyciężyć zło swoją czystością. W fabułach pojawiają się dzikie gęsi-łabędzie, niedźwiedzie, wilki i ryby, a także zamieniona w brzozowe drzewo piękna niewiasta. Przedstawione baśnie zostały zaczerpnięte z ludowych bajek lub opowieści folklorystycznych zebranych przez rosyjskiego badacza etnografii i literatury rosyjskiej, Aleksandra Afanasjewa. Każda z nich zilustrowana została przez inną osobę, każda dzięki temu ma swój wyjątkowy charakter, polskim akcentem są rysunki Józefa Wilkonia do bajki koriackiej „Mama wilczyca”.
Dajmy się uwieść pięknu baśni. Opisywane w nich sytuacje mają może czasem nieco dydaktyczny wydźwięk, ale niosą w sobie także czar folkloru, różne odcienie bogatej kultury, jak i uniwersalne prawdy, które są czytelne dla każdego.

Barbara Górecka / Dom Bajek