Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Zrozumieć gniew. Recenzja

Zrozumieć gniew. Recenzja
24 lipca 2021 Redakcja DZIECI

Od dłuższego już czasu z uważnością i wzrastającą radością przyglądam się książkom o emocjach. Jakie to ważne, by ich nie lekceważyć wiemy już od dawna, choć nadal czasami brakuje nam odpowiednich narzędzi do poznawania i pracy, zwłaszcza nad emocjami, które nazywane są trudnymi. A złość i gniew są nam tak samo potrzebne jak radość, są także tak samo istotnym źródłem informacji o nas samych. Skupiamy się zatem coraz głębiej i z poszanowaniem drugiej osoby nad szerokim spektrum uczuciowym, zwłaszcza dzieci, choć problematyka inteligencji emocjonalnej jest także coraz poważniej badana i wykorzystywana w relacjach między osobami dorosłymi, na przykład w pracy zespołowej.

„Oswoić potwora gniewu” Holly Forman-Patel (wyd. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2021) to pomocna i praktyczna publikacja dedykowana dzieciom powyżej piątego roku życia. Ideą autorki, psycholożki klinicznej od lat pracującej na tematyką gniewu oraz przebytych traum, jest wskazanie dzieciom, że potwór gniewu nie jest silniejszy od nich. Że mają w sobie moc do rozpoznawania tej intensywnej emocji, a ona proponuje tylko różne drogi, by go twórczo okiełznać i się z nim zaprzyjaźnić. Holly Forman-Patel rzeczowo i klarownie wyjaśnia, czym jest gniew i jakie ma odcienie, co może go wywołać, w jaki sposób się objawia i jak go okazujemy. Dlaczego jest ważny i co chce nam przekazać wtedy, gdy pojawia się w takiej intensywności.

Równoległe przedstawia różne formy zabaw i konkretnych ćwiczeń, które mogą pomóc rozładować napięcie, przyjrzeć się głębiej sobie samemu i znaleźć własny sposób na to, by nie tracić kontroli. Daje alternatywy dla zachowań, które są krzywdzące dla innych lub siebie: sporządzenie tajnej listy na wypadek gniewu czy uderzenie w poduszkę zamiast w siostrę. Uczy głęboko oddychać oraz szukać takich działań, które pomogą zanim gniew mógłby się pojawić. Oraz zachęca do własnej twórczej improwizacji w tej materii. Bogatej treści towarzyszą ilustracje, które stworzył Claudio Cerri. Są pogodne i nie dominują nad tekstem, uzupełniając i wizualnie wzbogacając to, co jest sednem książki.

„Oswoić potwora gniewu” to tytuł ważny i pomocny. Niesie dużo wiedzy podanej w przystępny i zrozumiały sposób, a liczne ćwiczenia dają różnorodne opcje pracy nad sobą. W tej książce każdy znajdzie coś dla siebie, dorosły również – my przecież także mamy swoje prywatne potwory.

Barbara Górecka / Dom Bajek