Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Otwórz oczy na dźwięk! Recenzja

Otwórz oczy na dźwięk! Recenzja
4 sierpnia 2021 Redakcja DZIECI

Już samo hasło zawarte w tytule kreatywnego zeszytu zadań dla dzieci „Otwórz oczy na dźwięk z Bugim. Zeszyt kreatywny dla dzieci” (Chcę Robię Mam!, Viridia AB, 2021) jest intrygujące. Możliwość połączenia zmysłów, by szerzej, mocniej i ciekawiej odbierać otaczający świat jest kusząca i zapowiadająca dobrą zabawę. I taką właśnie jest koncepcja autorstwa Anny Chyckowskiej, która czuwała nad pracą większego zespołu.

Oto Bugi, postać narysowana przez Grzegorza Polańskiego, pełen werwy wygibas zachwycajacy mimiką i giętkością figury prowadzi dzieci przez bardzo różnorodne aspekty wiedzy związanej z dźwiękiem. Poza ciekawostkami i intrygującymi informacjami proponuje różne zadania i niebanalne aktywności, które pomogą w pełni doświadczyć podane wiadomości. Jaka jest geneza historii mówionej? Czy wszyscy opowiadamy tak samo? Czy można słyszeć barwy? Czy Wassily Kandinsky naprawdę malował melodie? Czym różnią się odgłosy miasta i odgłosy natury, a czym są melodie domowe? Część praktyczna to między innymi zachęta do podjęcia gry, wytropienia dźwięków w ciele, spróbowania wyciszenia wzroku w celu poczucia informacji płynących z otoczenia, na przykład rytmu wyczuwalnego w drżeniu podłogi. Czytelnik odnajdzie tu zadania zarówno dla prawo- jak i leworęcznych. Zabawa z Bugim to wielowarstwowa i bardzo interesująca przygoda z dźwiękiem w roli głównej, swego rodzaju interaktywna lekcja o melodii, która buduje nasze życie.

Rysunki Grzegorza Polańskiego oraz Zuzy Kruk są energetyczne, wielobarwne i zachęcające do intelektualnych harców. Zgeometryzowane kształty zestawione zostały z ekspresją widocznej kreski, plamy barwne mocnego koloru dobrze korespondują z różnorodnym tłem.

TAŃCZ! BUDUJ! LICZ! TNIJ! RYSUJ! PROJEKTUJ! BADAJ! – te oraz inne zachęcające hasła widnieją na okładce i nawołują dzieci do twórczego podejścia do tematu. W centrum przedstawienia króluje uśmiechnięty Bugi o serdecznym nosku, bohater, który zaprasza do wspólnej przygody. Nieszablonowe myślenie, wykraczanie poza schematy to domena najmłodszych, cennym jest pielęgnować ją jak najdłużej – jeśli naukę umiejętnie i lekko wzbogacimy dozą frajdy to spotkanie może przynieść nadspodziewane efekty. Zdecydowanie warto to sprawdzić empirycznie.

Barbara Górecka / Dom Bajek

 

Co konkretnie znajdziesz w zeszycie?
Zadania i wyzwania, gry dźwiękowe, słuchowisko, makiety do konstrukcji miasta i mieszkania, karty pracy z najstraszniejszą z emocji. Nieszablonowo ujętą wiedzę z różnych dziedzin. Inspiracje do kreatywnej pracy. Rozwiązania dla prawo- i leworęcznych.