Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Pandki, które obiecały”. Recenzja

„Pandki, które obiecały”. Recenzja
1 lipca 2024 Redakcja DZIECI

Wsparcie w rodzeństwie

Nie tak dawno pisałam artykuł do czasopisma „Dzieci” o sile rodzeństwa. Świadomość fundamentu scalającego rodzinę oraz zaufania, jakim możemy obdarzyć brata czy siostrę to szczególnie istotny element codziennego życia. I choć różne mogą zdarzać się historie, czasem zupełnie nieoczekiwane i zaskakujące, ponieważ życie pisze wielorakie scenariusze – warto popracować nad tym, by zawsze mieć na horyzoncie bezpieczną przystań.

Rachel Bright w książce „Pandki, które obiecały” (wyd. Zielona Sowa, 2024) w charakterystyczny dla siebie sposób ubiera w kostium zwierząt proste historie o ważkich sprawach. Bohaterkami tej narracji są trzy pandy – mama i jej dwoje urwisów. Wspólnie się bawią, wspólnie poznają świat, a maluchy coraz odważniej stawiają kroki w kierunku samodzielności. Mama, jak to mama – wyposaża swoje dzieci w wartościowe przestrogi oraz rady, wspominając o zasadach bezpieczeństwa a także, co najważniejsze, poczucia rodzinnej wspólnoty. Jej serce najlepiej wie, jak ważnym jest, by pandki były dla siebie wsparciem i pomocą. Nic dziwnego, że po uważnej rozmowie prosi maluchy o złożenie obietnicy.

Niedługo potem żywiołowa Ketu rusza na samotną, zakazaną jeszcze wyprawę. Jej siostra o imieniu Po, bardziej stonowana i refleksyjna, bacząc na daną rodzinie obietnicę niezauważalnie rusza za pandką. Jak skończy się ta niekoniecznie bezpieczna wyprawa? Co odkryją maluchy? Czy poradzą sobie z czyhającym w górach zagrożeniem…?

Jim Field, mieszkający w Paryżu, wielokrotnie doceniany i nagradzany brytyjski ilustrator oraz reżyser filmów animowanych, często współpracujący w duecie z Rachel Bright, także i tym razem nadaje historii odpowiedniego kolorytu. Dynamiczne kadry, sceny dzienne i nocne, jak i charakterne postaci przykuwają uwagę równie mocno, co poruszająca serce treść.

Współpraca, więź, poczucie odpowiedzialności za dane słowo i drugą, kochaną osobę – oto cechy, o których warto mówić głośno. Pandki ratuje ich wzajemna miłość. Czy nie jest to najbardziej optymistyczne przesłanie, o jakim możemy zamarzyć? I wcielić w życie 🙂

Barbara Górecka / Dom Bajek