Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Pewność SIEBIE. Recenzja.

Pewność SIEBIE. Recenzja.
10 czerwca 2020 Redakcja DZIECI

Pewność siebie to zjawisko trudne do ocenienia. Z jednej strony narzekamy na dzisiejszą młodzież, która zaskakuje wysokim mniemaniem o sobie, pewnego rodzaju bezczelnością w relacji z pokoleniem dorosłych – lecz czy nie jest to bolączka każdej generacji? Z drugiej zaś sami miewamy kłopoty z asertywnością, zdrową relacją z naszym poczuciem własnej wartości, z świadomym zawalczeniem o to, by ktoś nas zauważył i docenił. Trudno to wszystko wyważyć, a marzymy przecież o tym, by nasze dzieci były pewne siebie, ale nie aroganckie, potrafiące rozsądnie dostrzegać własną wartość, bez przekraczania granicy egoizmu. Zdrowa pielęgnacja pewności siebie prowadzić może tylko do dobrych efektów, a jej deficyt jest dużym zagrożeniem – warto spojrzeć na to chociażby przez pryzmat zatrważających wyników badań nad depresją w wieku dziecięcym, młodzieńczym i dorosłym.

Isabelle Filliozat wespół z Violene Riefolo, Chantal Rojzman oraz Amandine Laprun niosą nam jako pomocne narzędzie zeszyty psychologicznych ćwiczeń kreatywnych poświęconych emocjom, strachowi oraz pewności siebie. Wszystkie trzy tomy w serii opublikowało w 2019 r. wydawnictwo Egmont.

„Pewność siebie” to książka, która na różne sposoby filtruje tytułowe zjawisko. Autorki definiują pojęcie zwracając uwagę na jego części składowe: poczucie bezpieczeństwa, zaufanie do siebie, pewność w relacjach oraz wiarę we własne siły. Już pierwsza strona przedstawia w prostych słowach, jak złożone to zagadnienie. Kolejne kartki wypełnione są ciekawymi i różnorodnymi ćwiczeniami, które warto robić wspólnie z dzieckiem. Nie tylko umocnimy w ten sposób naszą więź, to doskonała okazja do bardziej obiektywnego przyjrzenia się wnętrzu naszego potomka, jak i do poświęcenia uwagi samemu sobie. Zadaniom towarzyszy niewielki, acz jasny komentarz wygłaszany przez zadziornego węża w meloniku:

Poczucie bezpieczeństwa oznacza, że dobrze się czuję w swoim ciele, wiem, że mam swoje miejsce w świecie, że jestem kochany takim, jakim jestem. Czuję się pewnie

– mówi uśmiechnięty wąż (a może dżdżownica…?). To jeden z przykładów mądrych i krzepiących słów tej książki. Wszystko ujęte z formie komiksowych ilustracji o kolorystyce ograniczonej do kontrastu głębokiej czerni i jaskrawej neonowej zieleni.

Podobnie, jak w pozostałych częściach, „Pewność siebie” wieńczy słowo do dorosłych. Isabelle Filliozat wyjaśnia zawiłości psychologiczne tak, by nieść wsparcie dla rodzica czy opiekuna. Bowiem zeszyty będą doskonałym narzędziem nie tylko w domowym zaciszu, mogą być bardzo przydatne w najstarszych grupach przedszkolnych czy na lekcjach wychowawczych w szkole.

Dbajmy o zdrową pewność SIEBIE – naszą i naszych dzieci. Nie przypadkiem się narodziliśmy. Mamy swoje miejsce w świecie, najzupełniej nasze i wyjątkowe. Już samo to czyni nas istotami niepowtarzalnymi.

Barbara Górecka / Dom Bajek