Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Każdy chce się czuć dobrze. Recenzja

Każdy chce się czuć dobrze. Recenzja
11 września 2022 Redakcja DZIECI

Minęły pierwsze dni września, rodzinnie powoli przyzwyczajamy się do nowych sytuacji. Kolejne pokolenie maluszków trafiło do przedszkola, starszaki powędrowały do szkoły. Spędzają dużo czasu w grupie różnorodnych osób, czasem nieco do siebie podobnych, czasem całkowicie odmiennych. W głowach rodziców kiełkują różne myśli – czy nasze dziecko odnajdzie się w gronie rówieśników? Czy znajdzie w sobie życzliwość i otwartość na drugą osobę? Jak potoczą się wydarzenia w klasie?

W takich momentach warto sięgnąć po książki, które wspierają rozwój dziecka, dając mu narzędzia do akceptacji różnorodności. Im więcej i głębiej wejdziemy w dany temat, tym łatwiejsze stanie się wspólne funkcjonowanie – choć na naszej planecie żyje blisko osiem miliardów ludzi, nikt z nas nie jest identyczny. Już sam ten fakt z jednej strony onieśmiela, z drugiej prowadzi ku życzliwemu współistnieniu.

„Pięknie się różnimy. Dobrze, że każdy jest inny” – książka Tracey Turner (wyd. HarperCollins, 2022), to lektura, którą ośmieliłabym się nazwać obowiązkową. W jej narracji punktem wyjścia jest szkoła opisana jako miejsce, w którym szczególnie mocno spotyka się ludzka różnorodność. Od pierwszych zdań każda strona poświęcona została konkretnemu zagadnieniu, by w jasnych i nieskomplikowanych słowach wyjaśnić rozmaite kwestie. Autorka porusza temat rodzin, narodowości, kultury, grup etnicznych. Szczególnie wartym podkreślenia jest obecność problematyki płci – Tracey Turner podejmuje wątek przypisania konkretnych czynności, zachowań czy zainteresowań chłopcom czy dziewczynkom jednocześnie obalając niestety czasem jeszcze silne mity z nimi związane, przywołuje także osoby niebinarne. W rozdziale o niepełnosprawności intelektualnej, fizycznej, wadzie wzroku i słuchu skrupulatnie podkreśla, że nie wykluczają one dziecka z dobrej zabawy, o ile pozostałe osoby w grupie mają w sobie otwartość i serdeczność, a przestrzeń jest przemyślana i odpowiednio przygotowana (np. szerokie podjazdy). Ważnym wątkiem jest wydobycie faktu, że nie każda forma niepełnosprawności jest widoczna, stąd tak potrzebna jest uważność.

Tętniące mnogością detalu i wielością nasyconych barw ilustracje szwedzkiej artystki Åsy Gilland wprowadzają swoją dynamiką i nastrojem pozytywną atmosferę. Bo choć jesteśmy unikalni, to także wiele nas łączy – nawiązujemy przyjaźnie, współpracujemy, wspólnie odkrywamy.

Pięknie się różnimy. I w tym tkwi nasza wielka siła – taki transparent trzymają w ręku dzieci na jednym rysunku. Oby ta prawda podbiła świat, choć z początku może się to wydawać trudne. Jeśli wyposażymy nasze dzieci w odpowiednie narzędzia, one mają szansę zmienić świat. Począwszy od szkoły.

Barbara Górecka / Dom Bajek