Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Pierwsza pomoc przy drobnych wypadkach. Recenzja

Pierwsza pomoc przy drobnych wypadkach. Recenzja
19 lutego 2022 Redakcja DZIECI

Auć!

Seria „Moje ciało” Gen-ichiro Yagyu zachwyca w Japonii od kilku dekad, w Polsce od 2014 roku dzięki staraniom toruńskiego kameralnego Wydawnictwa Tako. Co jest jej największą siłą? Otwartość, prostota i bezpretensjonalność. Osiem fantastycznych tytułów zaprasza do wesołej i szczerej rozmowy o sekretach ciała, zwłaszcza tych, które są dla dzieci szczególnie interesujące i niezwykłe. Mowa o strupkach, pępku, dziurach w zębach i nosie. Książki przybliżają też tajemnice stóp, włosów i piersi. Jasno, konkretnie i na temat, a przy okazji bardzo zabawnie.

Farbą drukarską pachnie jeszcze najnowszy, świeżo opublikowany, tom z cyklu – ósma już część: „Pierwsza pomoc przy drobnych wypadkach”, tym razem autorem tekstu jest Makoto Yamada (wyd. Tako, 2022). To zwięzłe ilustrowane kompendium, przewodnik po najczęstszych obrażeniach, z którymi mamy do czynienia na co dzień, w domu czy szkole. Yamada rzeczowo i spokojnie wyjaśnia, co należy zrobić w przypadku oparzenia, otarcia po przewróceniu, drobnego skaleczenia, wejścia drzazgi, czkawki czy użądlenia pszczoły. Zwięzłe instrukcje pozwalają nie tylko natychmiast zareagować, ale i niosą spokój, który jest niezbędny przy takich wydarzeniach. Świadomość tego, co się stało i jak można pomóc jest wiedzą, którą powinniśmy ćwiczyć od najmłodszych lat, wzmacnia samodzielność dzieci i poczucie sprawczości.

Gen-ichiro Yagyu z charakterystycznym dla siebie ekspresyjnym humorem i językiem artystycznym ograniczonym do czerni, bieli oraz nasyconego oranżu (z drobnym akcentem czerwieni) rysuje opisywane wypadki. Celowo przerysowane komiksowe dziecięce postaci traktujące temat na wesoło uczą oswajania się z widokiem krwi, strupka czy guza, a umieszczenie detali o nieco surrealistycznym zabarwieniu (co zrobić, jak pogryzie mnie człowiek?) wzmacnia wizualny żart. Gen-ichiro Yagyu fenomenalnie operuje grubą linią czarnej kreski, ze swadą konstruuje sceny wypadków, doskonale budując napięcie tam, gdzie jest potrzebne. Z książki czyni spójną całość, mimo różnorodnych emocji, które wplata w wyrazisty rysunek.

„Pierwsza pomoc przy drobnych wypadkach” skupia się na wypadkach małego kalibru – jeśli autor traktuje o oparzeniu opowiada o jednym palcu, podaje przykład otartych kolan po przewróceniu czy „mrówek” w zdrętwiałej stopie. Są to sytuacje, w których dzieci są w stanie zachować przysłowiową zimną krew i samodzielnie udzielić pomocy. Dla pewności autor zostawia jeszcze słówko dla dorosłych na końcu książki, jednak nie dajmy się zwieść – to dzieci są odbiorcami tej publikacji i to w ich ręku książka może stać się narzędziem niezwykle przydatnym w bezpiecznej codzienności.

Barbara Górecka / Dom Bajek