Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Poznać sekrety architektów. Recenzja

Poznać sekrety architektów. Recenzja
16 maja 2022 Redakcja DZIECI

Gdy dzień staje się coraz dłuższy i można powoli wyjąć z szafy sandały niemal natychmiast pojawia się w człowieku myśl o podróży. Chciałoby się choć na chwilę uciec z własnego miasta i spojrzeć na świat z innej perspektywy. Dotknąć fascynującej budowli, poczuć ciepło nagrzanych słońcem cegieł, nakarmić oczy blaskiem kolorów ceramicznych kafli czy posłuchać dźwięków szeptanej prosto z serca modlitwy w ciemnym wnętrzu świątyni… Architektura to przecież nie tylko bloki mieszkalne czy wiadukty, to całe stulecia ludzkich doświadczeń, historia myśli, idei i konceptów, które zostały urzeczywistnione. Dla wygody człowieka, ku chwale Boga, jako wyzwanie rzucone prawom fizyki czy miejsce styku życia i polityki.

Štěpánka Sekaninová w fascynującej książce „Opowieści o niezwykłych budowlach” (wyd. Adamada, 2021), drugiej obok tomu poświęconemu miastom, zabiera dzieci wczesnoszkolne w świat pełen niezwykłej wiedzy, intrygujących ciekawostek i historii, która pokazuje różnorodne oblicza, potrzeby i okoliczności wznoszenia budynków. Tym razem przewodnikami po budowlach jest bocian Filip i jego nietuzinkowy przyjaciel – żaba Skoczek. Oboje przemierzają świat wzdłuż i wszerz prezentując klasyki światowej architektury, między innymi: barcelońską katedrę Gaudiego, paryską Wieżę Eiffla, Szpital Niewiniątek we Florencji, Bazylikę Świętego Piotra w Watykanie. Ich podróż nie ogranicza się jednak tylko do Europy – uważny czytelnik pozna historię Machu Picchu, Świątyni Nieba w Pekinie, Wielkiego Muru Chińskiego czy mostu Golden Gate w San Francisco. Szeroki jest także zakres historyczny – od piramid w Gizie po nowoczesną wysoką na 828 metrów dubajską Burdż Halifa. Autorka umiejętnie wyważyła ilość interesujących wiadomości przeplatając informacje o twórcach (F. L. Wright, Antemios z Tralles i Izydor z Milletu, Brunelleschi i inni) z krótkimi wyjaśnieniami dotyczącymi danego stylu czy elementu architektonicznego.

Także i tę książkę zilustrował Jakub Cenkl kontynuując pomysł zawarty w „Opowieściach o miastach i miasteczkach”, dzięki czemu w nasze ręce trafiają dwie przemyślane pozycje książkowe niosące bardzo ciekawą i przydatną wiedzę. To także trzecia książka Štěpánki Sekaninovej opublikowanej w wydawnictwie Adamada, pierwszą była „Dookoła smaków. Podróże kulinarne szefa Wincentego” – równie interesująca pozycja skutecznie rozbudzająca w dzieciach apetyt na świat.

Książka została objęta patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek