Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Alfabet w zoo. Recenzja

Alfabet w zoo. Recenzja
25 czerwca 2021 Redakcja DZIECI

Książek o literach powstało już całkiem sporo, sam temat alfabetu jest wdzięcznym, choć też i pełnym wyzwań polem do działania literacko-plastycznego. Połączenie kształtu litery wraz z odpowiednikiem w formie słowa nie jest niczym nowym, chyba, że… No właśnie – literatura dziecięca cały czas zaskakuje nas pomysłami w tej materii, co nieustannie cieszy.

Aggie Szyfter w swojej autorskiej książce „Poznaj alfabet i fajne zwierzaki” (wyd. Blue Butterfy Editions, 2021) następujące po sobie litery polskiego alfabetu zilustrowała portretami zwierząt i krótkimi wierszykami, które je zwięźle charakteryzują. Zagadkowe rymowanki za każdym razem wzbogacone są o jedno pytanie dotyczące wiedzy z zakresu zoologii – nie trzeba się martwić, jeśli nie zna się odpowiedzi, zadbano o to, by na końcu książki znalazły się wszystkie – zebrane dla szczególnie ciekawych świata czytelników.

Każda strona to nie tylko obraz zwierzęcia, ale i czytelną czcionką zapisane nazwy innych zwierzaków rozpoczynających się na tę samą literę – ciekawym eksperymentem jest śledzenie, jak długa bywa lista, jest to bowiem rzecz zmienna w tej książce. Najkrótsza widnieje przy literze „Y” 🙂 Najkrótsza, ale i najciekawsza – kto ma ochotę dowiedzieć się, czy YETI żyje naprawdę niech zajrzy na ostatnią stronę.

Ilustracje Aggie Szyfter balansują pomiędzy portretami pełnymi szczegółów, a grafiką o widocznej ingerencji komputera, swoistą umowność tego sposobu obrazowania podkreśla różnorodnie potraktowane tło. Dodatkowo „fajny zwierzak” naturalnie łączy się z kształtem danej litery, co w oczywisty sposób pozwala zakodować dziecku znak w pamięci, a co za tym idzie zainicjować proces nauki alfabetu.

„Poznaj alfabet i fajne zwierzaki” jest ciekawym pomysłem na to, by wyjść poza schemat czystej prezentacji liter. Rymowanki, zagadki oraz zestawienia słów rozpoczynających się od tej samej litery znacząco wzbogacają wydźwięk całości będąc atrakcyjnymi dla małego czytelnika.

Barbara Górecka / Dom Bajek