Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Pozwólmy dzieciom chodzić boso!

Pozwólmy dzieciom chodzić boso!
12 lipca 2018 Redakcja DZIECI

Dziecięca stopa znacznie różni się budową od stopy osoby dorosłej. Z początku zawiera ona chrząstki, a nie kości, które po kilku latach dopiero kostnieją.  Zanim dziecko postawi swoje pierwsze kroki musi się do tego porządnie przygotować. Dlatego też w pierwszym roku swojego życia uczy się umiejętności kopania, odpychania od ziemi, obracania, siadania i stania. 

Żeby dziecko zaczęło stawiać swoje pierwsze kroki jego układ kostno-mięśniowy musi być do tego przygotowany. Stopy muszą mieć wyćwiczoną równowagę, kontrolując przy tym napięcie mięśniowe.

Małe dziecko nie posiada charakterystycznych wklęśnięć w stopach. Po urodzeniu jego stopa jest płaska, a wklęśnięcia zaczynają pojawiać się dopiero w czwartym roku jego życia.

1. Zalety chodzenia boso
Dziecko poznaje świat wszystkimi zmysłami. Dlatego ciekawą przygodą może być dla niego chodzenie na boso. Lato jest idealnym momentem, by pozwolić mu na swobodne dotykanie podłoża gołą stópką. A dlaczego warto to zrobić?

Chodzenie boso uczy dziecko amortyzować wstrząsy i obciążenia (wtedy zdecydowanie lepiej je odczuwa). Maluch może poznać wtedy fakturę powierzchni chodząc po trawie, kamieniach, piasku czy asfalcie. Zaczyna się uczyć, że po nierównym podłożu należy chodzić z większą ostrożnością. Staje się przy tym uważniejsze.

Chodzenie na boso odciąża stawy i jest doskonałym ćwiczeniem dla stóp. Ludzie pierwotni nie wiedzieli co to obuwie, a chodzenie na boso było dla nich czymś naturalnym. Kiedy na naszych nogach nie ma butów, stąpamy swobodniej ale też delikatniej.

Latem warto pozwolić dziecku boso z jeszcze jednego powodu. Jest to idealny sposób na wzmocnienie odporności. Organizm hartuje się, bo temperatura powierzchni, po której biega dziecko, jest zmienna, do czego w trybie nagłym przystosować się musi układ krwionośny. A to świetny sprawdzian przed okresem jesienno-zimowym.

2. Bezpieczne harcowanie boso
Najczęściej rodzice pozwalają biegać dziecku boso po plaży. Warto jednak ściągnąć buty dziecku również na trawie lub na podwórku. Oczywiście musimy pamiętać o tym żeby dziecko nie chodziło boso tam gdzie mogą znaleźć się jakieś odłamki szkła czy innego rodzaju niebezpieczne przedmioty. Musimy dać dziecku swobodę. Niech samo zdecyduje, kiedy i gdzie chce chodzić na boso. 

Niektóre dzieci nie tolerują chodzenia po podłożu na boso. Może to być objaw zaburzeń integracji sensorycznej.

Chodzenie boso daje możliwość poznawania świata i jest przy tym odpowiednie dla dziecka w każdym wieku. To symbol beztroski i świetnej zabawy.