Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Pożyczalscy” – wkrótce PREMIERA

„Pożyczalscy” – wkrótce PREMIERA
12 maja 2021 Redakcja

Ile razy nie mogliście znaleźć skarpetki lub nieoczekiwanie ginęła wam igła bądź agrafka? Przysięglibyście na wszystko, że położyliście rękawiczkę na stole i gdzie się ona podziała? Magia? Nie! Otóż w waszym domu mieszka jeszcze ktoś, o kogo istnieniu nie macie pojęcia. Za tajemnicze zniknięcia przedmiotów odpowiada pewna rodzinka. Mieszkają pod podłogą, są nie więksi niż palec, a poza tym – zupełnie tacy sami jak my. Nazywają się – Pożyczalscy.

PREMIERA 18 MAJA 2021

Kończy się wiek dziewiętnasty, zaczyna dwudziesty. Grosiek, Domilia i Arietta, czyli tata, mama i ich córka, mieszkają pod podłogą kuchni, w obszernej willi gdzieś na angielskiej wsi. Pożyczalscy wybierają do zamieszkania wyłącznie te domy, w których panuje czystość – bo tylko w takim mogą znaleźć to, czego akurat potrzebują. A potrzebują wszystkiego: okruchów chleba, pojedynczych skarpetek, naparstka… A kiedy potrzebują, pożyczają sobie, nie pytając nikogo o pozwolenie. Bo to przecież tylko pożyczka. Nigdy niczego co prawda nie oddają, ale kto robiłby awanturę o jedną szpilkę albo sznurowadło? Ludzie jakoś sobie w końcu poradzą. Pożyczalscy mają jeden problem: muszą pozostać dla ludzi niewidzialni, w przeciwnym razie zaczynają się kłopoty. Tak więc aby przetrwać, muszą ukrywać swoje istnienie. O tym, co spotkało tych Pożyczalskich, którzy nieopatrznie dali się dostrzec ludziom na górze, Grosiek i Domilia opowiadają Arietcie, przestrzegając córkę przed niebezpieczeństwem. Co z tego, skoro Arietta jest ciekawa świata i … ludzi.

Na „pożyczanie” wyrusza zawsze Grosiek. Ulega jednak w końcu prośbom córki i pewnego razu zabiera ją ze sobą. I wtedy Arietta nieopatrznie daje się zobaczyć. Poznaje Chłopca, który spędza w willi kilka letnich tygodni. Początkowo znajomość wygląda bardzo obiecująco – zachwycony Pożyczalskimi Chłopiec zaopatruje rodzinę we wszystko, co jego zdaniem może im się przydać, a Domilia – po początkowym dystansie – wpada w coraz większy zachwyt. Tyle że w domu poza Chłopcem mieszkają inni ludzie, a oni nie są już tak przyjaźnie nastawieni do nieproszonych gości. I zaczynają się kłopoty, te, przed którymi Domilia i Grosiek przestrzegali Ariettę…

Mary Norton wspaniale opisuje wykreowany świat swoich bohaterów – bawi się znajomymi przedmiotami, znajdując dla nich zupełnie nowe zastosowanie. Równie ciekawie rysuje portrety bohaterów: Arietta jest ciekawska, odważna, niczego się nie boi i łamie zakazy. Marzy o przygodach. I prowadzi swoistą kronikę rodzinną, codziennie zapisuje, co ważnego wydarzyło się tego dnia w ich życiu. Domilia jest przede wszystkim gospodynią, która organizuje całej rodzinie dom. Czasami bywa lękliwa, trochę gdera, czasami zaskakuje nieoczekiwanie błyskotliwym spostrzeżeniem. Grosiek wciąż coś buduje, poprawia, majsterkuje. To on zdobywa wszystko, czego potrzebują. Nie dość na tym – każdy wieczór spędza w pokoju właścicielki domu, która uważa go za swoje przewidzenie – prowadząc z nim dyskusje o życiu.

„Pożyczalscy” to pierwsza książka z pięciotomowego cyklu o losach rodziny – to powieść zaliczana do złotej klasyki światowej literatury dziecięcej. W 1952 roku otrzymała najważniejsze brytyjskie wyróżnienie w dziedzinie książek dla dzieci – The Carnegie Medal. Pół wieku później uznano ją za jeden z dziesięciu najlepszych tytułów w siedemdziesięcioletniej historii tej nagrody.

czyta: Edyta Jungowska
tłumaczenie: Maciejka Mazan
reżyseria: Rafał Sabara
muzyka: SzaZa – Szamburski/Zakrocki
ilustracje: Emilia Dziubak
projekt okładki: Jan Wawrynkiewicz
wydawnictwo: Jung-Off-Ska sp. z o.o. sp.k.
Wydane we współpracy z Wydawnictwem Dwie Siostry, wydawcą serii książek o rodzinie Pożyczalskich.
nagrano w Studio Sonica
czas: 6 godzin
płyta w formacie MP3 dostępna również w wersji do pobrania
wiek: 6-12 lat