Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Praktyczny prezent dla Bożeny Bażant”. Recenzja

„Praktyczny prezent dla Bożeny Bażant”. Recenzja
3 lipca 2024 Redakcja DZIECI

Uczynny czyli jaki?

Słownik Języka Polskiego jako definicję słowa uczynny podaje: chętny do bezinteresownej pomocy. Takim przymiotnikiem określamy osoby, które szczerze interesują się dobrostanem innych, dbają o to, by relacje wzajemne były satysfakcjonujące i każdy czuł się po prostu dobrze. Coraz więcej wskazuje się na korzyści, jakie płyną z wolontariatu – pracując z innymi sami się rozwijamy i odkrywamy kolejne przestrzenie różnorodnie rozumianego potencjału. Dzieląc się swoją wiedzą, umiejętnościami, czasem mamy realny wpływ na środowisko wokół nas. I nieustannie się uczymy, co zdecydowanie przynosi nieocenioną wartość społeczną.

W autorskiej książce Briony May Smith „Praktyczny prezent dla Bożeny Bażant” (wyd. Tako, 2024) bezinteresowna uczynność jest główną osią narracji. Bożena, dzielna bażancica, odczuwa problem bezpieczeństwa, a właściwie niebezpieczeństwa na drodze nieopodal miejsca jej zamieszkania. Samochody ludzi z pobliskiego miasteczka mkną za szybko, co dla wielu zwierząt może skończyć się wypadkiem, w domyśle nawet śmiercią.

W żwawym umyśle Bożeny pojawia się pomysł zainspirowany postacią osoby dorosłej wspierającej dzieci przy przejściu dla pieszych w okolicy szkoły. Główna bohaterka zgłasza się listownie do wójta o wsparcie jej konceptu, a kiedy nie otrzymuje odpowiedzi postanawia działać na własną rękę. Sama konstruuje specjalny strój i rozpoczyna osobistą krucjatę o wzrost bezpieczeństwa jej sąsiadów.

Ta ciepła opowieść niesie wiele wartości. Briony May Smith podkreśla, jak ważną rolę pełni współpraca oraz chęć niesienia pomocy innym. Postawa wójta (który szczęśliwie dostaje drugą szansę i reflektuje się o tym, jak nierozważnie postępował) jest odbiciem marazmu urzędniczego, któremu można się czynnie przeciwstawić. Postawa Bożeny Bażant jest inspirująca i przynosi prawdziwe efekty, a co najważniejsze – jej duch oraz wewnętrzna siła mają realny wpływ na innych i znajdują kontynuatorów.

I choć bycie uczynnym nie zawsze jest łatwe, warto zachęcać dzieci do wspólnej społecznej aktywności. To nie muszą być rzeczy wielkie czy doniosłe, czasem wystarczy kawałek drogi i otwarte serce na potrzeby innych, by zmienić świat wokół nas.

Barbara Górecka / Dom Bajek