Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Przygody z nauką. Recenzja

Przygody z nauką. Recenzja
9 listopada 2021 Redakcja DZIECI

U progu nowego roku szkolnego w głowie rodziców zawsze pojawiają się różne myśli. Z jednej strony czujemy radość powrotu dziecka do przyjaciół, wartość przebywania w grupie rówieśniczej czy moc szkolnych relacji, które budują wspomnienia na całe życie. Z drugiej strony pojawia się niepewność – czy system edukacji pozwoli córce czy synowi rozwinąć skrzydła, czy nauczyciele mając dostęp do ciekawych i nowoczesnych narzędzi unikną nudy na lekcji? Sami miewamy różne wspomnienia dotyczące procesu zdobywania wiedzy, dzisiejsza szkoła jest już zupełnie inna. Jeśli jednak odczuwamy niedosyt, albo może tęsknotę za procesem nauczania w nietuzinkowy sposób, warto poszukać wsparcia – by zainspirować siebie lub grono pedagogiczne do aktywnej dydaktyki.

Seria niewielkich książeczek „Przygody z nauką” to fenomenalny zestaw prostych do wykonania eksperymentów zebranych w tomy podzielone tematycznie. W książkach „Balon”, „Cukier” i „Woda” Cecile Jugla i Jacka Giucharda (wyd. Harperkids, 2021) znajdziemy po dziesięć doświadczeń, które z lekkością zrealizujemy czy w domu, czy w sali szkolnej, a które pozwolą dzieciom lepiej zrozumieć prawa przyrody.

Balon” to podróż po świecie gumy i lateksu, przewodnik po jego elastyczności i wytrzymałości, lekcja o dźwięku wynikającym z drgania cząsteczek powietrza czy charakterystyce podciśnienia. Z książki o cukrze dowiemy się między innymi, jak wyprodukować domowe kostki cukru i cukier-puder, jakie ma właściwości klejące i czym jest zjawisko krystalizacji. „Woda” to opowieść o stanach stałych, ciekłym i lotnym, wyjaśnienie, czym jest emulsja i na czym polega zjawisko sedymentacji. Autorzy konstruują scenariusz każdego tytułu w klarowny sposób, sięgając często po czynności, które dobrze znamy nie zawsze zdając sobie sprawę z ich naukowego wyjaśnienia. A dzięki tym prostym zabiegom dziecko nie tylko szybciej się uczy, ale i wyraźnie odczuwa prawa fizyki oraz ich obecność w codziennym życiu.

Żartobliwe ilustracje wyrysował Laurent Simon, absolwent szkoły Emile Cohl School w Lyonie. Jego bezpretensjonalne podejście do kreski oraz swobodne wykorzystanie techniki kolażu czynią z serii pozycję popularno-naukową o bardzo przystępnej formie.

„Balon”, „Cukier” i „Woda” nie zamykają cyklu, dostępne są także zbiory eksperymentów poświęcone cytrynie, jajku i papierze. Serdecznie polecam te proste, a niosące wiedzę zabawy z nauką. Są inspirujące nie tylko dzieci 🙂

Barbara Górecka / Dom Bajek