Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Radość, spokój i kontrola

Radość, spokój i kontrola
18 września 2020 Redakcja DZIECI

Nie od dziś wiadomo, że świat narzuca nam zbyt szybkie tempo. Trudno mu dorównać będąc dorosłym – rytm zawieszony miedzy obowiązkami domowymi, pracą, łączeniem przestrzeni rodziny, szkoły czy przedszkola wraz z sferą zawodową nie jest łatwe. Bywa, że tracimy oddech, wpadamy w przedłużające się stany nerwowe, a serce coraz intensywniej ściska frustracja lub lęk. Patrząc na dzieci często wydaje się nam, że ich życie jest takie proste, sami pamiętamy raczej słoneczne odcienie dzieciństwa skupiając się na tym, co wywołuje radosne wspomnienia. Tymczasem obawy, złość, stres i wiele innych emocji towarzyszą dzieciom na co dzień w równie silnym stopniu – w domu, w szkole czy w relacji z drugą osobą. Różnica zasadniczo polega na tym, że dorośli mają wiele możliwości, by wypracować swój własny sposób na oswajanie emocji, dzieci dopiero uczą się dokonywać prób.

Dlatego kluczowe jest, by im nie tylko towarzyszyć w przeżywaniu sytuacji trudnych, czasem nawet przerastających ich chwilowe możliwości. Równie ważne jest, by dawać narzędzia, pokazywać drogi prowadzące do przywracania wewnętrznego spokoju. „Mindfulness dla dzieci. 30 ciekawych ćwiczeń, które poprawiają samopoczucie i pomagają zachować spokój i kontrolę” dwóch autorek: Carole P. Roman oraz J. Robin Albertson-Wren to książka opisująca 30 wydarzeń, które mogą spotkać dziecko w domu, szkole czy w przyjaźni (wyd. Sensus, 2020). Opisane sytuacje to właściwie scenki z codziennego, zwykłego życia, które skutkują złością, zdenerwowaniem, stresem. Zna je każdy, dodatkowym atutem opisu jest położenie nacisku na to, by wybrzmiał dany stan emocjonalny. Dzięki temu zabiegowi dziecko szybko może utożsamić się z przedstawioną sytuacją i samo przywołać własne odczucia.

Następnie prostymi słowami autorki proponują różne ćwiczenia, które mogą stać się wsparciem w ćwiczeniu uważności oraz kształtowaniu wewnętrznej równowagi. Warto się im przyjrzeć, też krytycznie, wspólnie zastanowić się, które z proponowanych narzędzi będzie najbardziej skuteczne, a które niekoniecznie. Be żadnego przymusu, to tylko propozycja, która może dać siłę i harmonię.

Kanadyjski ilustrator Sam Kalda przenosi wyobraźnię czytelnika w wysmakowanie wykadrowane rysunki oraz proste i ciekawie skonstruowane wnętrza, pozwala przyglądać się temu, jak dana emocja wpływa na naszą mimikę. Jasne, optymistyczne kolory oraz zróżnicowane tło wspiera proces skupienia się na czytaniu ze zrozumieniem.

Nie jestem miłośniczką książek-poradników, zawierających zestawy genialnych – w opinii autora – rozwiązań na problemy codzienności. Ta książka jest jednak czymś więcej, proponowane ćwiczenia są dostępne każdemu, nie wymagają organizacji specjalnej przestrzeni. Autorki skupiają się nad tym, co możemy wypracować samodzielnie we własnym wnętrzu. Ta zmiana jest możliwa, dlatego zdecydowanie warto skupić swoją uwagę na uważności.

Barbara Górecka / Dom Bajek