Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Recenzja. „Co zrobić z tą górą śmieci?”

Recenzja. „Co zrobić z tą górą śmieci?”
26 marca 2020 Redakcja DZIECI

Trudny problem naszych czasów.
Śmieci to towar niezwykle cenny – w nich właśnie archeolodzy i antropolodzy szukają źródeł dawnych cywilizacji próbując dopasować puzzle tej układanki, by nieść światu wiedzę o historii człowieka. I tak dowiadujemy się o osiągnięciach kolejnych epok, postępach w opanowaniu umiejętności tworzenia naczyń, biżuterii, wypełniania życia przedmiotami codziennego użytku.
Co zaś pozostanie po nas? Prognozy nie są zbyt optymistyczne, już teraz produkujemy tak duże ilości odpadków trudnych do utylizacji, że zmieniamy ekosystemy, niektóre z nich wiodąc prosto do zagłady. Niechlubna to karta współczesności oraz spory kłopot, nad którym pochylają się najwięksi naszych czasów. Co bowiem pozostawimy naszym dzieciom? I wnukom?

„Co zrobić z tą górą śmieci?” Małgorzaty Ogonowskiej oraz Artura Rogosia (wyd. Adamada, 2020) to stosunkowo niewielki objętościowo tytuł, który w

iekawy sposób podejmuje ten palący temat.
Ziemia znalazła się w niebezpieczeństwie.
Potrzebuje naszej pomocy, również twojej.
Pomyśl, co możesz dla niej zrobić. I działaj!

– czytamy na wstępie. Następnie autorzy pochylają głowy nad takimi pojęciami jak konsumpcja i jej świadome ograniczanie, dobre i złe praktyki zakupowe, recykling, majsterkowanie czy współdzielenie przedmiotów. Jednym słowem – pokazują problem i dają konkretne wskazówki, jak możemy sobie z nim poradzić. Nie jest to wiedza niedostępna czy niemożliwa do wykorzystania – własnoręczne przygotowanie prezentu rzeczywiście może ograniczyć ilość odpadów, jak i szczególnie ucieszy obdarowanego. Idea wspólnego używania polegająca na wymienianiu czy kupowaniu rzeczy używanych pozwala dać drugie życie przedmiotom.

W moim mieście świetnie funkcjonuje Po-dzielnia, miejsce, w którym można nie tylko zostawić ubrania, zabawki czy sprzęty w dobrym stanie, z których już nie korzystamy; można tam także znaleźć coś potrzebnego dla siebie, nauczyć się podstawowych zasad naprawy czy tworzenia np. biżuterii z surowców wtórnych.

Część książki poświęcona jest także zasadom segregowania śmieci oraz wykorzystywania bio odpadów do wykonania nawozu w domowym kompostowniku. Jest tu także miejsce na własne przemyślenia czytelników – w formie opracowania „Mojego antyśmieciowego planu dla Ziemi”.
Książkę zobrazował Maciek Blaźniak, artysta znany między innymi z opracowania graficznego cyklu „Nie-map”. Jego nowoczesne ilustracje przykuwają wzrok nasyconą płaską plamą barwną, a zgeometryzowane formy oddają ducha czasu przypominając nieco grafikę z wczesnych gier komputerowych.

„Co zrobić z tą górą śmieci?” to kolejna książka poświęcona ekologii i problematyce odpadów. Każda z książek, którą miałam w ręce, a część z nich przyszło mi także recenzować, podchodzi do tematu pod nieco innym kątem. Każda też porusza palące kwestie, więc tym bardziej powinno nas cieszyć, że na księgarskich półkach pojawia się coraz więcej publikacji, począwszy od prostych do tych napisanych z dużym zacięciem naukowym. Bardzo to dobra tendencja – nie ma czasu do stracenia, musimy znaleźć rozwiązanie. I nawet jeśli wydaje się nam, że niewiele znaczymy w świetle całego świata, to przecież kropla drąży skałę. Zatem działajmy!

Barbara Górecka / Dom Bajek