Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Recenzja: „I Ty możesz zmienić świat”

Recenzja: „I Ty możesz zmienić świat”
22 czerwca 2019 Redakcja DZIECI

Gdy rodzą się nasze dzieci, a my rodzimy się jako rodzice, przede wszystkim marzymy o ich szczęściu. By rosły zdrowe, uśmiechnięte, z radością pokonując kolejne etapy rozwoju. By miały pewność, że miłość jest niewyczerpanym źródłem, każdy jest wyjątkowy i to właśnie ta wyjątkowość czyni go jednym jedynym. By nigdy nie rezygnowały z marzeń, odważnie spoglądały w przyszłość, z jasnym i otwartym umysłem. I nic w tym dziwnego – żyjemy w miarę bezpiecznie, wojny toczą się poza granicami naszego kraju, nie brakuje wody, pożywienia, dostępu do edukacji. Mamy możliwości, by spierać się w twórczej dyskusji, podejmować pracę lub z niej rezygnować, wierzyć lub kwestie duchowe pozostawić innym.

Tymczasem niemożliwym jest żyć w tej przysłowiowej bańce i nigdy nie zetknąć się z sytuacją, która z dziecka czyni nędzarza, więźnia, zakładnika czy ofiarę przemocy. Niemożliwym jest całkowicie uniknąć chorób, problemów, spraw z kategorii naprawdę ciężkich. Dlatego właśnie tak ważna jest książka „I Ty możesz zmienić świat” Karoliny Grabarczyk (wyd. Media Rodzina, 2019). Z pewnością można ją traktować jako polską odpowiedź na serię popularnych tytułów przedstawiających portrety wybitnych kobiet, mężczyzn, buntowniczek i podróżników, sportowców i naukowczyń. Skonstruowana jest bowiem w podobny sposób – każda strona poświęcona jest krótkiej biografii danej osoby, obok widnieje ilustrowany portret. W tej publikacji autorką wizerunków jest Nika Jaworowska-Duchlińska.

Karolina Grabarczyk zdecydowała się skupić na niezwykłych historiach dzieci, które wiedzione nadzwyczajną siłą wewnętrzną oraz wiarą w moc naprawiania świata dokonały, a niektóre nadal dokonują, cudów. 42 postaci, chłopcy i dziewczynki, z różnych krajów, różnych epok dają swoim życiem świadectwo i dowód na to, że nie tylko dorośli mają prawo do zmieniania otoczenia. Zdaję sobie sprawę z tego, że to zaledwie garstka wśród tych, o których warto by napisać, co może dawać nadzieję na to, że nastąpi kontynuacja inspirowana wydarzeniami jeszcze bardziej aktualnymi.

 

Kwestia, która szczególnie porusza podczas lektury tej książki jest uczciwość samej autorki. Karolina Grabarczyk nie lukruje trudnych życiorysów, przedstawia fakty, które bywają smutne jak śmierć chorującej na raka 8-letniej Alexandry Flynn Scott, niewiarygodne jak brutalne morderstwo Iqbala Masiha (120 strzałów z broni palnej) czy wzbudzające silne poczucie niesprawiedliwości jak uniemożliwianie dziewczynkom uczęszczania do szkoły, z którym od lat walczy Malala Yousafzai. Właśnie ze względu na opisywane sytuacje, często pełne przemocy i bólu, koniecznym jest, by po tę książkę sięgali rodzice z dziećmi. Wspólna lektura to zaledwie początek, zdecydowana większość biogramów opatrzona jest odnośnikiem do stron internetowych, na których możemy prześledzić dalszy ciąg tych fascynujących historii, które niosą w sobie bardzo mocne i pozytywne przesłanie. Oby zainspirowały nas także do rodzinnego poszukania możliwości niesienia pomocy w naszym otoczeniu, bliższym lub dalszym. Nauczmy nasze dzieci hojności i potrzeby sprawiedliwości. To one przecież już za moment będą kształtowały świat.

Barbara Górecka