Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Rózia i kolorowe emocje

Rózia i kolorowe emocje
27 kwietnia 2021 Redakcja

Data premiery: 22 marca 2021

Tytuł: „Rózia i kolorowe emocje”

Autor: Katarzyna Ogonowska

Ilustracje: Joanna Czarnecka

Liczba stron: 92

Kategoria wiekowa: 3-6 lat

„Rózia i kolorowe emocje” to 8 osobnych, bogato ilustrowanych historii o emocjach, opowiedzianych przez dziewczynkę o imieniu Rózia. Rózia u boku kochających i uważnych rodziców oraz swojego najlepszego psiego przyjaciela Skwarka poznaje kolorowy świat uczuć. Na swojej drodze spotyka nie tylko radość i uskrzydlającą miłość, ale też te mniej przyjemne emocje, jakimi są złość czy obrzydzenie. Wiersze inspirują do zadawania pytań o uczucia innych i zachęcają do mówienia o nich swoich bliskim i kolegom.

Rózia ze wsparciem mamy i taty uczy się jak rozpoznawać i oswajać emocje, tak aby lepiej rozumieć siebie i innych. Szybko dostrzega, że wszystkie są potrzebne i wszystkie są ważne. Każda przygoda Rózi pokazuje możliwe interakcje między dzieckiem a wspierającym rodzicem, w historyjki wplecione są proste wyjaśnienia i pomysły dla opiekunów, w jaki sposób mogą towarzyszyć dziecku na drodze doświadczania różnych emocji.

Zawarte opisy dziecięcych uczuć uwrażliwiają rodziców na potrzeby dzieci: miłości, bezpieczeństwa, bliskości i zrozumienia.

Streszczenie szczegółowe:
Wstęp – mówi o różnorodności, pokazuje, że można biegać po błocie, chodzić po drzewach i jednocześnie być delikatnym. Inspiruje dziecko do zadawania pytań, na przykład o kocie oczy. Zachęca również do mówienia o swoich uczuciach bliskim i kolegom, ale też do zadawania pytań o uczucia innych. Pokazuje ciekawe, konkretne zwroty grzecznościowe.

Lęk – uczy strategii polegającej na stopniowym zapoznawaniu dziecka z nowymi okolicznościami i przygotowywaniu dziecka do zmiany, w myśl zasady: oswojony lęk mija szybciej. Podsumowanie podnosi na duchu i pokazuje, że zastosowanie proponowanej strategii może przynosić wymierne efekty.
Zdziwienie – zawiera konkretny opis miejsca, wedle którego, w ramach wspólnej zabawy można narysować mapę przygód. Pokazuje, że każdy może odczuwać emocję zdziwienia na różne sposoby i z różnych powodów. Plastyczny opis akcji, wciągająca historia, wywołująca podwójne zdziwienie.

Złość – opis konkretnej często występującej sytuacji, dzięki któremu dzieci mogą utożsamiać się z Rózią i tym samym uczyć, że mogą przeżywać podobne uczucia. Zapoznaje ze sposobami regulowania złości, zawiera wskazówki możliwego postępowania dla rodzica i dla dziecka. Kompetentna mama krok po kroku pokazuje Rózi, jak poradzić sobie z tak trudną emocją, jaką jest złość.

Radość – pojawia się element dodatkowego bohatera z bajki, który z powodzeniem może być wykorzystywany przez dziecko i rodzica w późniejszej zabawie. Modelowanie rodzica, poprzez pokazanie, że o 6 rano można z radością czytać dziecku  i zobrazowanie tego, co czuje w takiej sytuacji dziecko. Zawiera baśniowe podsumowanie o magii uśmiechu.

Miłość – obrazek, na którym zarówno dziecko, jak i rodzic zwracają się do siebie z czułością. Pokazuje, jak ważne jest rozpoczęcie dnia.

Obrzydzenie – pokazuje doświadczenie nowości. Uczy, że możliwe jest dawanie dziecku prawa wyboru oraz szanowanie tego wyboru przez rodzica.

Wstyd – pokazuje sytuację przeżywania wstydu i jednocześnie i zażenowania, które często doświadczane są przez dzieci. Zawiera jasny opis konkretniej sytuacji i w tym przypadku mądrą reakcję taty, z praktyczną instrukcją działania.

Smutek – mówi o nieuchronnym przemijaniu i sile bliskości. Dorośli również znajdą coś dla siebie.