Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Świat z innymi ludźmi Rózia wciąż poznaje. Recenzja

Świat z innymi ludźmi Rózia wciąż poznaje. Recenzja
6 września 2022 Redakcja DZIECI

Relacje – w tym ważnym słowie mieści się tyle znaczeń. Wychowujemy się z rodzicami, nierzadko z rodzeństwem. Idąc do żłobka, przedszkola czy szkoły nawiązujemy nowe znajomości, niektóre cenne i długotrwałe. Dorastając budujemy związki, zakładamy rodziny. W szkole, na studiach, w pracy otaczamy się ludźmi, co bywa zarówno piękne, jak i kłopotliwe. Bo energia międzyludzka jest zmienna, dojrzewa w zależności od samoświadomości, doświadczenia i wiedzy o drugim człowieku, jak i naszych własnych emocjach.

Dzieci potrzebują wskazówek i wsparcia ze strony dorosłych w podążaniu tą niełatwą ścieżką. Katarzyna Ogonowska w trzecim już tomie serii poświęconej przygodom dziewczynki o imieniu Rózia kontynuuje tematykę ważką i niosącą pomoc w codziennym życiu. Po emocjach i wartościach autorka wzięła na warsztat tematykę stosunków międzyludzkich. „Rózia w świecie relacji” (wyd. Parasolka, 2022) to – podobnie jak w poprzednich częściach – wierszowane opowiastki podzielone na klarowne niedługie rozdziały. Tym razem Ogonowska pochyla się nad wyjaśnieniem kwestii szacunku, empatii, asertywności i przyjaźni. Wraz z wesołą i refleksyjną Rózią czytelnicy przyglądają się scenkom, które budują codzienność niejednego dziecka: konflikt na placu zabaw (jedna huśtawka, a dwoje chętnych na zabawę), smutek związany z przegraną, trudność w wyrażeniu swojego zdania oraz wyzwanie wspólnej zabawy przy dwóch temperamentach i niespecjalnie zbieżnych pomysłach… Rózię w zrozumieniu tego, co się wydarzyło wspierają uważni rodzice, z książki płynie też krzepiąca świadomość tego, że dzieci są mądre i naprawdę wiele spraw potrafią intuicyjnie nie tylko wyjaśnić, ale i tak pokierować swoim zachowaniem, by konflikt przerodził się w zgodę.

Wielobarwne ilustracje Joanny Czarneckiej dopełniają serię, charakterystyczna okładka współgra z poprzednimi tomami. Autorka umieszcza symboliczny element w postaci zazębiających się puzzli prowadząc myśl czytelnika ku dobrej, głębokiej i mocnej relacji między dziewczynką i jej przyjaciółmi.

Książka została objęta patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek