Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Sekretna historia ludz… skarpetek”. Recenzja

„Sekretna historia ludz… skarpetek”. Recenzja
18 stycznia 2023 Redakcja DZIECI

Skarpetkowy przewrót historyczny

Im więcej wiemy o wydarzeniach historycznych, im bardziej docieramy do źródeł, odkrywamy nowe ścieżki interpretacyjne czy wysuwamy nowatorskie wnioski tym więcej wiemy o nas samych. Historia lubi się powtarzać – to hasło znane jest nie od dziś. Nie od dziś także wiadomym jest, że to, w jaki sposób postrzegamy historię zależy od osoby, która przekazuje i nierzadko interpretuje fakty. A gdyby tak cofnąć się w czasie i spojrzeć na odległe wydarzenia z nieco innej perspektywy? Gdyby tak pokazać, że historią można się także beztrosko bawić, wpisując w jej ramy intelektualne gry i żarty literackie?

„Sekretna historia ludz… skarpetek” Justyny Bednarek (wyd. Poradnia K, 2022) jest doskonałym przykładem na to, jak erudycja połączona z humorem może zaowocować doskonale skrojoną książką. Taką, po którą z chęcią sięgną i dzieci i dorośli. Znana oraz szeroko ceniona autorka kontynuuje uwielbianą przez kolejne roczniki czytelników skarpetkową serię, tym razem uchylając rąbka tajemnicy zawodowej dziadka małej Be. Podczas, gdy rodzice szykują się do wyjazdu tylko we dwoje, filuterny starszy pan z błyskiem w oku prowadzi wnuczkę do podziemi muzeum, w którym pracuje jako przewodnik. Pełna tajemniczości aura, tylne drzwi, mrok i zagadkowość buduje atmosferę powieści od pierwszych zdań.

Wizyta w muzeum otwiera przed małą Be drzwi ku przeszłości, a wraz z dziewczynką także i czytelnicy mogą dosłownie cofnąć się w czasie. Rozdział pierwszy otwiera erę dinozaurów, następnie autorka zabiera nas w epokę neolitu i brązu, do starożytnego Babilonu i Egiptu, w czasy Jezusa, na dwór króla Artura czy na pole bitwy pod Grunwaldem. Wątkiem scalającym opowieści jest motyw ważny i zdecydowanie rozweselający – otulistópki. Skarpetki sprytne, mądre, towarzyszące ludzkiej myśli, wspierające w trudnych i kluczowych momentach. I z pewnością mające niemały wpływ na kolej wydarzeń.

Justyna Bednarek z polotem i wyczuciem jednocześnie dekonstruuje powszechnie postrzegany wizerunek różnych epok historycznych. Bawi się niuansami językowymi, ubarwia i podkręca swoją wersję wydarzeń nieustannie puszczając do czytelników literackie oko. „Sekretna historia ludz… skarpetek”” to erudycyjny popis i gwarancja dobrej zabawy w charakterystycznej zawadiackiej szacie graficznej autorstwa Daniela de Latoura.

Barbara Górecka / Dom Bajek