Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Sierpień w zgodzie – moc atrakcji dla najmłodszych na Zgody 7

Sierpień w zgodzie – moc atrakcji dla najmłodszych na Zgody 7
12 sierpnia 2021 Redakcja

Warsztaty edukacyjne, literackie podróże do świata baśni, poznawanie innych kultur, smakowanie ich i słuchanie dochodzących z nich dźwięków, tworzenie dzieł sztuki i przedmiotów codziennego użytku – w sierpniu czeka na krakowian mnóstwo bezpłatnych atrakcji w nowohuckim Zgody 7. Różnorodne zajęcia dla dzieci, warsztaty dla seniorów, a wszystko to w sąsiedztwie życzliwej nowohuckiej społeczności, okraszone aromatyczną kawą i prawdopodobnie najlepszą bezą na świecie. Wszystkie zajęcia są bezpłatne, na większość z nich obowiązują zapisy. Organizatorami wydarzeń są KBF, Kids in Kraków, Zgody 7 – miejsce spotkań, Cafe NOWA Księgarnia i Fundacja Faktor Kultura.

Spotkania z innymi kulturami, rękodzieło i edukacja ekologiczna – atrakcje dla dzieci i seniorów organizowane przez KBF.

Warsztaty w duchu dobrych emocji i zrozumienia Orfeo & Majnun
Instalacja z trójwymiarowym modelem drzewa, kolaż obrazujący złamane serce i szukanie sposobów, jak je naprawić, malowanie zwierząt metodą kropkowania, labirynt emocji wykonany z włóczki oraz tworzenie wielobarwnych, różnorodnych masek – warsztaty w ramach międzynarodowego projektu Orfeo & Majnun w każdą niedzielę o godz. 11.00 zamienią zgodowy trawnik w przestrzeń pełną empatii, zrozumienia i różnorodności.

1 sierpnia, godz. 11.00 – Drzewo dobrych uczuć (wejściówki od 26 lipca od godz. 12.00)
8 sierpnia, godz. 11.00 – Sztuka od serca (wejściówki od 2 sierpnia od godz. 12.00)
15 sierpnia, godz. 11.00 – Moc zwierząt (wejściówki od 9 sierpnia od godz. 12.00)
22 sierpnia, godz. 11.00 – Labirynt emocji (wejściówki od 16 sierpnia od godz. 12.00)
29 sierpnia, godz. 11.00 – Maska dla artysty (wejściówki od 23 sierpnia od godz. 12.00)
Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 4–9 lat.
Wejściówki można będzie pobrać na kbfbilety.krakow.pl: LINK

Warsztaty z rękodzieła

Podczas sierpniowej odsłony warsztatów, które poprowadzi Paulina Kutrzeba, dorośli uczestnicy wykonają wspólnie świeczniki ze słoików z elementami makramy. Zgodowe krafty. Świecznik ze słoika odbędą się 18 sierpnia o godz. 16.00. Bezpłatne wejściówki będą dostępne tydzień przed zajęciami, czyli 11 sierpnia na kbfbilety.krakow.pl.
Jedna osoba może pobrać maksymalnie jedną wejściówkę.
Wydarzenie odbędzie się zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi.
Informacje: zgody7@infokrakow.pl, tel. 12 354 27 14.

Cykl warsztatów i inicjatyw ekologicznych
Rodzinna gra terenowa z Kids in Kraków w poszukiwaniu nowohuckich pomników przyrody w ramach projektu Razem dla Ziemi odbędzie się 31 lipca i 1 sierpnia. Podczas wspólnej zabawy uczestnicy podążą śladami pomników przyrody w Lasku Mogilskim. Gra terenowa do pobrania z portalu Kids in Kraków (www.kidsinkrakow.pl) oraz
bezpośrednio w punkcie Zgody 7 – miejsce spotkań, punkt czynny jest w godzinach od 10.00 do 18.00. Na małych poszukiwaczy będą czekać drobne upominki!

Ekologiczne warsztaty dla seniorów: szydełkujemy odbędą się 26 sierpnia o godz. 11.00.
Podczas zajęć uczestnicy poznają sekrety tworzenia tego pięknego rękodzieła, idąc tropem haftu krzyżykowego, mereżki czy koronki frywolitkowej. Warsztaty koronkarskie poprowadzą seniorki z Koło Robótek Ręcznych przy Domu Kultury PZG w Krakowie. Na warsztaty jest wstęp wolny.

Odkręcaj. Zbieraj. Chroń planetę. Pomagaj
Nakręcamy się na (ekologiczne) pomaganie: przez cały sierpień można będzie przynosić plastikowe zakrętki do punktu Zgody 7. To prosty sposób, aby zaangażować się (i nasze dzieci) w pomoc innym, nauczyć się wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, jak również zadbać o środowisko. Zebrane zakrętki zostaną przekazane Stowarzyszeniu
Rodziców i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Tęcza” w Krakowie. Zajęcia edukacyjne i muzyczne, sztuka i literatura, a także duża dawka dobrej zabawy – atrakcje dla dzieci organizowane przez Cafe NOWA Księgarnia

Baśnie świata to weekendowy cykl spotkań z najmłodszymi, podczas których uczestnicy dowiadują się, jak wygląda opowiadanie baśni w różnych częściach naszego globu. Data pierwszego sierpniowego spotkania zbiega się z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, więc i temat jest nieprzypadkowy. Zajęcia Warszawskie zaklęcie na „w”, które odbędą się w niedzielę 1 sierpnia o godz. 16.00, są organizowane we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas cotygodniowych spotkań dzieci poznają chińską bajkę o bajarzu, w której chłopiec uczył się mowy ptaków i zwierząt (8 sierpnia o godz. 16.00) i opowieść o synu szewca, który zapragnął zostać czarodziejem (O czarowniku i jego uczniu, 14 sierpnia o godz. 10.30). Wspólnie z prowadzącym dzieci poszukają odpowiedzi na pytanie, skąd się wzięło słońce, czerpiąc inspirację z afrykańskiej baśni (niedziela 22 sierpnia o godz. 16.00), a podczas ostatnich sierpniowych warsztatów z baśniowego cyklu wyruszą w futurystyczną podróż razem z „Bajkami robotów” Stanisława Lema (28 sierpnia o godz. 10.30).
Baśniowe warsztaty przeznaczone są dla dzieci od 6. roku życia.

Nawet będąc w Krakowie, można podróżować, najchętniej – Z książką dookoła świata.
Podczas zajęć maluchy otworzą się na nowe dźwięki, smaki, zapachy czy słowa. Przewodnikami po każdym z krajów będą charakterystyczne dla nich instrumenty. Dzieci poznają ich historię, zagrają na nich, a także znajdą się w środku opowieści inspirowanej książką. 1 sierpnia o godz. 11.00 wyruszymy do Japonii, natomiast 23 sierpnia również o godz. 11.00 spotkamy się w Iranie. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci między 6. a 8. rokiem życia.
Podczas zajęć Czytanie-Odkrywanie dzieci poszukają odpowiedzi na różne pytania, a inspiracją do ich odnalezienia będą książki. 3 sierpnia o godz. 11.00 dzieci zastanowią się, dlaczego Gucio się złości, a 7 sierpnia o godz. 11.00 zmierzą się z kolejnym dylematem sympatycznego jednorożca podczas warsztatów Gucio się wstydzi. Zajęcia z Guciem przeznaczone są dla dzieci w wieku 3–5 lat. Ostatnie spotkanie z tego cyklu odbędzie się 31 sierpnia o godz. 11.00 i będzie dotyczyło wyobraźni, odwagi, ale także tęsknoty i smutku. Zajęcia będą inspirowane książką „Gofrowe serce: Lena i ja w Zatoce Pękatej Matyldy” Marii Parr i będą przeznaczone dla dzieci w wieku 7–9 lat.

W sierpniu w Nowej Hucie nie zabraknie dobrej muzyki. We współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym powstał cykl Muzycznych warsztatów z PWM, podczas których najmłodsi poznają bogactwo muzyki klasycznej. Zajęcia odbędą się 10, 17 i 24 sierpnia o godz. 11.00. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci między 4. a 7. rokiem życia. Wyobraźnię dzieci pobudzą Literackie ręko-czyny. Sierpniowe rodzinne warsztaty twórcze upłyną pod znakiem kolorowych doniczek własnoręcznie wykonanych z gliny (12 sierpnia o godz. 17.00) i kostek opowieści niezbędnych do komponowania własnych historii. Kostki powstaną z różnej wielkości kamyków i będą inspirowane książką Pierre’a Gripariego „Opowieści z ulicy Broca” (Opowiedz mi, mamo…, 21 sierpnia o godz. 16.00). Spotkania są przeznaczone dla rodzin, a czas spędzony razem będzie interesujący dla dużych i małych. Na zajęciach nie ma sztywnych ram czy wzorów. Tu każdy uczestnik może wyrazić siebie i swoją wyobraźnię, by stworzyć prawdziwe dzieło sztuki. Cykl Niezła sztuka ma na celu wprowadzenie dzieci do świata sztuki i zainspirowanie ich do szukania różnych jej przejawów w codziennych życiu. 15 sierpnia o godz. 16.00 odbędą się zajęcia Sztuka zero waste, podczas których prowadząca pokaże uczestnikom, jak można zamienić śmieci w dzieło sztuki, natomiast 20 sierpnia o godz. 11.00 dzieci wezmą udział w zajęciach inspirowanych książką „Mali WIELCY. Coco Chanel” Marii Isabel Sánchez Vegary, które udzielą odpowiedzi na pytanie, czy ubranie może być dziełem sztuki, a w ostatnią sierpniową niedzielę (29 sierpnia o godz. 16.00) w świat smakowitych opowieści o jedzeniu wtajemniczy je prowadząca, która opowie milusińskim, czym jest martwa natura i czy łatwo ją narysować. Ostatnie zajęcia będą inspirowane książką „Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu” Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci od 3. do 7. roku życia.

Wszystkie wydarzenia w Cafe NOWA Księgarnia są bezpłatne, jednak liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują zapisy. Chęć uczestnictwa można zgłaszać mailowo: cafe@nowaksiegarnia.pl.
Warsztaty dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.