Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Silla”. Recenzja

„Silla”. Recenzja
17 maja 2023 Redakcja DZIECI

Opowieści świata Zorzy

Kiedyś przyjdzie do niej piękna, białowłosa pani i skinie ręką na znak, że nadszedł już czas.

W tym świecie – świecie pod dwoma księżycami – dobro człowieka przeplata się ze złem. Na piękno relacji między różnymi istotami nakłada się poczucie niebezpieczeństwa i narastającego zagrożenia. Miłość spotyka się z zawiścią. I nawet odwiecznemu prawu oraz mocy Zorzy może grozić zniknięcie. W coraz większym chłodzie i trudnościach ludzie i zwierzęta zawiązują sojusze dobre albo ryzykowne…

Karolina Lewestam, pisarka, filozofka i publicystka, zaprasza czytelników do nowej serii powieści fantasy. „Silla” (wyd. Agora dla dzieci, 2023) to wielostronicowa skrupulatnie snuta opowieść, której fabuła toczy się w miejscu trudnym do życia zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. W narastającym zimnie i poczuciu niepokoju noc Zorzy oraz jej piękno jest wzmacniającym punktem odniesienia. Kiedy i ono zaczyna tracić siłę coraz trudniej o nadzieję.

Dlaczego Ari, jedenastoletni chłopiec, którego ojciec nie wrócił z polowania, otrzymuje wezwanie Zorzy? Dlaczego ona wypowiada jego imię oczekując pomocy? Czym dla niego, Tlate Hiin i innych miejsc zaowocuje długa, trudna i z początku samotna podróż? Karolina Lewestam powoli odkrywa karty swojej historii. Przez wiele stron wypełnionych szczegółowo budowaną narracją dodaje kolejne elementy pozwalające ostatecznie złożyć w całość obraz tej skomplikowanej układanki. Czyni to z wyczuciem, umiejętnie budowanym napięciem i wysmakowaną poetyką. Już same opisy pokrytego lodem i śniegiem horyzontu, którego blask nocą wydobywa mniejszy księżyc Siarnaq i większy Paaliaq karmią umysł i wyobraźnię.

Wielką wyprawę Ariego zilustrował Mariusz Andryszczyk, zawodowo związany z Instytutem Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Z intuicją obrazuje słowa oraz wydobywa piękno fabuły skupiając się na wartości opisywanego krajobrazu oraz skomplikowanych relacjach między bohaterami historii. Dynamicznym kompozycjom tajemniczej aury dodaje fakt, że artysta wybiera sceny rozgrywające się nocą. Ciemna skala barw kontrastuje z chłodem śniegu i akcentami światła.

„Silla” to opowieść wielowarstwowa, której sens wydobywany jest subtelnie. To historia, która potrzebuje czasu, do której warto powrócić, by znaleźć w niej znów coś nowego. Wiele w niej prawdy o nas samych, o tym, że miłość jest odpowiedzią, a niewyleczone serce może wyrządzić niewyobrażalną krzywdę.

Wydawnictwo zapowiada kontynuację serii. Czekam z niecierpliwością.

Barbara Górecka / Dom Bajek