Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Sposób na niejadka

Sposób na niejadka
1 lipca 2018 Redakcja DZIECI

Chyba każdy rodzic doświadczył marudzenia nad talerzem. Nie ma się co załamywać! Na takie dzieci też są sposoby! Przekonajcie się sami jak rodzice nakłaniają dzieci do zjedzenia zdrowego posiłku. 

Ponad połowie dzieci zdarza się marudzić przy stole. Jednak rodzice mają swoje sposoby, a które z nich najbardziej skutkują?

Sposób na niejadka
Oczywiście chodzi nie tylko to, by maluch cokolwiek zjadł, ale by zjedzony posiłek był zdrowy i pożywny. O to kilka metod stosowanych przez rodziców:

  • wspólne gotowanie – większość dzieci lubi pomagać w kuchni, przypomina im to odkrywcze pełne zabawy eksperymenty. I jako na badacza przystało dziecko zaciekawi efekt końcowy – będzie chciało spróbować tego co przygotowało.
  • ładny talerz – Kluczem do sukcesu jest kolorowy talerz, a prawie połowa rodziców przyznaje, że atrakcyjna kompozycja na talerzu zwiększa szanse na to, że ich dziecko chętnie po nie sięgnie. Jeśli w układanie takich zabawnych kompozycji włączymy naszą pociechę, radość ze zdrowego jedzenia będzie jeszcze większa!
  • wybór – przedszkolak potrzebuje możliwości wyboru, więc to dążenie dzieci do decydowania o sobie można również wykorzystać w kuchni. Dzięki temu maluch będzie miał poczucie, że nie wszystko mu narzucamy.
  • podstęp – to jest metoda, którą bardzo często stosują rodzice niejadków. Do rodzicielskich trików zalicza się m.in. ukrywanie warzyw w potrawach, które lubi dziecko, nagradzanie malucha za zjedzony posiłek czy odwracanie uwagi. Dobrym sposobem jest serwowanie potraw, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się ze zdrową żywnością, a jednak mają wiele zdrowych składników.
  • autorytety – maluchy często łatwiej przekonać do czegoś przekonać, gdy widzą, że popiera to ich idol.