Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Strach z niewiedzy. Recenzja

Strach z niewiedzy. Recenzja
20 listopada 2020 Redakcja DZIECI

Jakże często tak jest, że człowiek obawia się najbardziej tego, czego nie zna. Taka zdaje się jest już nasza ludzka natura – wystarczy dobrze nakarmić umysł nie zawsze potwierdzonymi naukowo faktami, by poczuć wewnętrzną niepewność, która łatwo może przerodzić się w dużo mocniejsze, a nawet paraliżujące uczucie. Dzieci boją się ciemności, bycia samemu, ich wyobraźnię pobudzają nieznajome dźwięki czy kształty. Wśród dorosłych zauważyć można strach przed obcą osobą – czasem jest to widoczne w postawie wobec mieszkańców przybywających do naszego kraju zza granicy, zwłaszcza tych, którzy mocno się od nas różnią wyglądem, ubraniem, zachowaniem czy kulturą.

Kęstutis Kasparavičius, litewski ilustrator oraz bajkopisarz, w charakterystycznej dla siebie surrealistycznej przestrzeni opisał taki strach w książce „Długaśna sąsiadka” (wyd. Ezop, 2020). Małe miasteczko z eleganckimi kamieniczkami zamieszkuje równie szykowny królik o imieniu Różanosek. Jego mieszkanie wypełniają ładne drewniane meble, na podłodze leży parkiet, a sam Różanosek jest bardzo uprzejmym panem nie szukającym niecodziennych przygód, który nie wiadomo dlaczego bardzo boi się węży. Chociaż nigdy żadnego nie spotkał.

Pewnego dnia dowiaduje się od sąsiadów, że do mieszkania na parterze wprowadziła się czarująca sąsiadka. Nasz bohater bardzo chciał ją kulturalnie przywitać, jednak pukając do jej drzwi usłyszał tylko, że właśnie opuszcza mieszkanie. Od tej chwili rozpoczyna się wędrówka Różanoska przez miasteczko, królik mija domy i zaułki od czasu do czasu pytając napotkane osoby o to, czy aby nie zauważyły owej czarującej damy. Przez całą drogę towarzyszy mu wtapiający się w otoczenie długi, bardzo długi kształt z charakterystycznymi łuskami i cętkami…

Ciepło i zabawnie Kęstutis Kasparavičius portretuje zarówno Różanoska, jak i nową ssssąsiadkę. Jak w wielu przypadkach bywa, także i w tej opowieści wspólny posiłek i spotkanie przy stole stają się przyczynkiem do tego, by otworzyć się na drugą osobę.

Litewski autor buduje atmosferę książki wysmakowanymi rysunkami, nie umyka mu żaden szczegół, choć liczba detali nie przytłacza całości. Świat przedstawiony inspirowany jest estetyką połowy XX wieku, co wyczuwa się zarówno w strojach przedstawionych bohaterów, jak i autach czy scenografii ulic.
„Długaśna sąsiadka” to inspirująca książka do samodzielnej lektury, a także do wspólnego czytania – nie tylko w rodzinie, ale też w przedszkolu czy szkole. Pod pretekstem zabawnej historyjki rozgrywa się w niej bowiem życiowa gra o ważnym przesłaniu – czy inności należy się bać?

Barbara Górecka / Dom Bajek