Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Szczęśliwy płaszcz Koziołka”. Recenzja

„Szczęśliwy płaszcz Koziołka”. Recenzja
10 listopada 2022 Redakcja DZIECI

Bo dzielenie to mnożenie

Miałam niezwykłą przyjemność uczestniczyć w zeszłym roku w fenomenalnym cyklu spotkań dla dzieci i opiekunów w poznańskim Muzeum Narodowym. Tematem dziesięciu warsztatów były wartości, wspólnie z autorką zajęć dzieci prowadziły bogate w symbolikę rozmowy, przyglądały się dziełom sztuki i odkrywały, jakie znaczenie w życiu pełni miłość, przyjaźń, szacunek, piękno, rytuały… Jedno ze spotkań dotyczyło hojności, a hasłem przewodnim powtarzanym na każdym muzealnym piętrze było: Bo dzielenie to mnożenie.

Czym jest hojność? Jak sprawić, by nasze dzieci miały przestrzeń na to, by się dzielić? By odkryły, jak ważny w relacji jest dar – dar wspólnie spędzonego czasu, dar umiejętności, dar wsparcia. Na to pytanie odpowiada Tom Percival w sympatycznym opowiadaniu o Koziołku „Szczęśliwy płaszcz Koziołka” (wyd. Jedność dla Dzieci, 2022). Bohaterem krzepiącej i bardzo mądrej historii jest Koziołek, który pewnego dnia wyrusza na miasto spacerując dumnie w nowym płaszczyku. Ubranie budzi zachwyt i podziw okolicznych mieszkańców. Nic dziwnego – dobrze zaprojektowany krój, gustowny materiał, eleganckie guziki doskonale prezentują się na Koziołku.

W toku prowadzenia narracji Tom Percival wprowadza nowe wątki zaburzające spacer tytułowego bohatera. Spotyka on na swojej drodze rodzinę zrozpaczonych żab, które straciły swoje miejsce do mieszkania, kota, którego ogon boleśnie utkwił w pułapce na myszy, zagubione w koronie drzewa pisklę… Kolejni bohaterowie pilnie potrzebują pomocy, a Koziołek z ofiarnością i bez oczekiwań im jej udziela, tracąc jednak po kolei elementy swojego płaszcza.

Jak zwykle w takich opowieściach bywa puenta okaże się optymistyczna. Nawiązane dzięki dobroci Koziołka przyjaźnie zaowocują wsparciem, gdy on sam znajdzie się w potrzebie.

Christine Pym kreuje interesującą szatę graficzną zestawiając ze sobą subtelny rysunek, delikatnie prowadzoną kreskę i akcenty malarskie w postaci stempli, odcisków i pociągnięć szerokiego pędzla. Dynamika formalna współgra z różnorodnością kadrów i ciekawą kolorystyką.

To ciepła i krzepiąca historia o dobroci serca oraz o tym, jak ważne jest wzajemne wsparcie. A przecież to elementy niezbędne w budowaniu silnej i głębokiej relacji w rodzinie, między przyjaciółmi czy w grupie przedszkolnej.

Barbara Górecka / Dom Bajek