Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Dzieci górą! Recenzja

Dzieci górą! Recenzja
26 lipca 2022 Redakcja DZIECI

Dzieci uwielbiają chwile, w których okazują się być „górą” – są niezwykle dumne, gdy znajdą lepsze rozwiązanie niż dorośli, gdy ich pomysł i mądrość zostanie zauważona, wykorzystana w konkretnym działaniu i doceniona. W jednej z harcerskich piosenek refren kończy się wzajemnym przekrzykiwaniem, kto się starzeje, a kto nie – w tej konkurencji dorośli zawsze zostają w tyle, intensywnie gromkie dziecięce głosy śpiewające „Dorośli starzeją się, a dzieci nie!!!!!” nie dają nawet cienia szansy damskim sopranom czy męskim barytonom J

Tą drogą podąża też Radosław Jakubek w książce „Tajemnica zaginionej korony” (wyd. Adamada, 2022). Fabuła opowiadania osadzonego w baśniowej scenerii rozgrywa się w zamku królewskim. Od samego rana władca ma solidny kłopot… nie może odnaleźć swojego symbolicznie najważniejszego nakrycia głowy, korony. Bez niej ten odrobinę nieporadny mężczyzna (to doskonała gra ze schematem potężnego władcy, jednocześnie mrugnięcie okiem do miłośników tych bajek, w których królowie bywają sympatycznymi staruszkami z brzuszkiem) czuje się niepewnie, a tu szykuje się wizyta posłów zagranicznych, a poza tym – przed swoimi poddanymi król także musi prezentować się godnie zajmowanego stanowiska. Szczęśliwie za zagadkę bierze się para przyjaciół, Ala i Tomek, dzieci, które ze sprytem i uważnością będą podążać zostawianymi dla nich przez królewskie zwierzęta wskazówkami. Szybko okazuje się, że oboje są mistrzami dedukcji, dzięki czemu kłopot, niemożliwy do rozwiązania dla dorosłych i wydający się beznadziejnym, zostaje rozwikłany. Korona znajduje się w bardzo nieoczywistym  miejscu, zaś monarcha uroczyście dekoruje dziewczynkę i chłopca odznakami królewskich detektywów.

Bajkę zilustrowała Jola Richter-Magnuszewska, artystka o ciekawym rodowodzie twórczym. Jest absolwentką ceramiki na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, po epizodzie z porcelaną skierowała swoją uwagę ku książkom dla dzieci. Tworzy ilustracje o kolażowym charakterze oraz ciekawym doborze faktur i deseni. Artystka celowo upraszcza perspektywę, z subtelnością dobiera paletę spokojnych barw, kontrastuje plamy gładkiego koloru z chropowatością i ornamentem, nakłada na siebie kształty nasycone z transparentnymi.

„Tajemnica zaginionej korony” to opowieść łącząca w sobie urok baśni, zamkowych komnat i starych woluminów królewskiej biblioteki z zagadką detektywistyczną. Ten koncept doceni niejeden mały czytelnik.

Książka została objęta patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek