Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

To są domy świata. Recenzja

To są domy świata. Recenzja
9 stycznia 2023 Redakcja DZIECI

Podróż dookoła świata

Dom, house, casa, huis, hus, ghar, illu – pod tymi różnorodnymi słowami kryje się bardzo ważna treść. Dom to miejsce, w którym mieszkamy, czujemy się wyjątkowo, spędzamy dni zwyczajne i świąteczne. Cichy świadek naszych relacji rodzinnych, czuła przestrzeń, w której można poczuć się bezpiecznie i po prostu dobrze. Dom to nie tylko fizyczne miejsce schronienia i symboliczne odbicie więzów międzyludzkich, ale także ślad ludzkiej kultury, w którym splata się lokalna tradycja, architektura danego kraju, narodowa osobowość.

Jakże ciekawie w tej perspektywie jawi się nasz glob w książce Marii Szarf „To są domy świata” (wyd. Papilon, 2022). Jej treść i kompozycja nawiązują do tytułu opublikowanego w 2018 „To my dzieci świata” (link do recenzji znajdziesz tu), tym razem czytelnicy zostają zaproszeni do podróży przez różne kontynenty w celu przyjrzenia się domostwom. Wesołe rodzeństwo Maja i Emil oraz ich rudy figlarny kot są przewodnikami i odkrywcami podczas tej niezwykłej wycieczki. Razem z nimi możemy zajrzeć do wnętrz domów dość zwyczajnych, jak na przykład polski dom jednorodzinny, holenderskie wąskie kamieniczki czy chińskie bloki, które mimo dość uniwersalnej postaci wyróżniają się interesującymi niuansami. Sportretowane zostały także domy bardziej niezwykłe, których forma architektoniczna została podyktowana warunkami klimatycznymi. Są to między innymi tajskie domy na palach, podziemne domy ludu Berberów w Tunezji, kenijskie tradycyjne okrągłe chaty budowane z gałęzi uzupełnianych mieszaniną popiołu z ogniska i krowich placków czy greckie domy pomalowane na biało, co odbija światło słoneczne. Autorka skupiła się także na przedstawieniu wartości kulturowych opowiadając między innymi o tym, jak w danym obszarze geograficznym spożywa się posiłki, spędza wolny czas czy śpi.

Każda strona tej książki to barwna ilustracja domu widzianego od strony fasady a następnie ujęcia z jego wnętrza. Rysunkom towarzyszom liczne ciekawostki dostosowane do percepcji dziecka w wieku przedszkolnym, a interesująco przedstawioną wiedzę uzupełnia mapa, która pozwala umiejscowić opisywane miejsce w szerszym kontekście. Wielobarwne ilustracje Moniki Rejkowskiej oraz zabawne scenki z rudym kotem czynią całość bardzo interesującą publikacją.

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej – jak mawia znane powiedzenie. Dom to miejsce, w którym można szczególnie przyjrzeć się naszemu życiu. Książka „To są domy świata” pozwala również na coś więcej – daje dzieciom okazję do tego, by dostrzec jak interesujący i zróżnicowany jest nasz świat.

Barbara Górecka / Dom Bajek