Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Skup się na wesoło! Recenzja

Skup się na wesoło! Recenzja
20 sierpnia 2021 Redakcja DZIECI

Powoli zbliża się kres wakacji, na horyzoncie widnieje już widok nadchodzącego roku szkolnego. Nadal jesteśmy w czasie trudnym do szczegółowego zaplanowania, wirus nie odpuszcza mimo wielu podejmowanych prób. Niestety wiąże się z tym opcja kontynuacji nauki zdalnej, co z pewnością napawa lękiem niejednego rodzica, zwłaszcza młodszych uczniów, którym szczególnie trudno o skupienie przed ekranem. Umiejętność koncentracji uwagi potrzebna jest zresztą nie tylko w świetle wyjątkowej okoliczności, jaką jest nauczanie on line, to sprawność, która jest kluczowa w wielu codziennych warunkach, również w wieku dorosłym.

Psycholożka oraz neurokogniwistka Paulina Mechło przychodzi z pomocą wszystkim, którzy odczuwają potrzebę pracy w tej materii – by wesprzeć dziecko w procesie zdobywania wiedzy, opanowania codziennego roztrzepania czy gimnastykowan

ia umysłu, by efektywniej wykorzystać jego naturalną giętkość. „Trening super koncentracji dla dzieci” (wyd. Sensus, 2021) to zbiór interesujących zadań, które na różne sposoby wzmacniają nasze szare komórki. Zaprojektowane i przemyślane tak, by pobudzać różne obszary mózgu, dedykowane dzieciom, które potrafią już czytać, choć te młodsze też znajdą tutaj coś dla siebie. Rozmaitość propozycji nie pozwoli na nudę, jednocześnie pewne schematy pomogą utrwalić w dziecku strategię na skupienie trenując jego umiejętność koncentracji oraz rozwijając pamięć. Wśród zabaw znajdziemy ćwiczenia na kodowanie, dopasowywanie kolorów i kształtów, odwzorowywanie. Są łamigłówki matematyczne i labirynty, jednym zdaniem – dla każdego coś miłego.

Magdalena Karpińska ubrała całość w prostą i barwną szatę graficzną, podobnie jak w innych publikacjach wydawnictwa Sensus bawiąc się zgeometryzowaną ilustracją, typografią oraz kolorem.

W dobie zalewających nas na co dzień bodźców, krzykliwych propozycji, w czasie nadmiernej eskpozycji na monitory i elektronikę ten wartościowy zeszyt ćwiczeń może okazać się strzałem w dziesiątkę. Nie tylko wzmocni poczucie sprawczości i własnej wartości u dziecka, które wprawia się w czytaniu czy liczeniu, ale i da mu narzędzie, które będzie bardzo przydatne w szkole i w domu. A do tego, że umysł oraz mózg ćwiczyć warto w każdym wieku zdaje się, że nikogo nie muszę przekonywać, to na szczęście już wiedza ogólnodostępna.

Barbara Górecka / Dom Bajek