Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Urodziny Andersena

Urodziny Andersena
2 kwietnia 2020 Redakcja DZIECI

2 kwietnia 1805 roku w duńskim Odense przyszedł na świat nie kto inny jak sam Hans Christian Andersen. Początkowo Andersen marzył o karierze twórcy literatury dla dorosłych, historia jednak potoczyła się inaczej i dziś znamy go jako jednego z największych baśniopisarzy.

Trudno zliczyć tytuły jego najznakomitszych utworów, które towarzyszyły wielu pokoleniom dzieci. Obecne w naszych domowych bibliotekach takie tytuły jak „Królowa śniegu”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Dzikie łabędzie”, „Brzydkie kaczątko” czy „Calineczka” inspirowały nasze umysły, wzbudzały dużo emocji i poruszają dziecięce serca do dziś. Nic zatem dziwnego, że to właśnie rocznicę urodzin Andersena wybrano do celebrowania Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Gospodarzem tegorocznego wydarzenia jest Słowenia, plakat zaprojektował Damijan Stepančič, autorką grafiki zaproponowanej dla Polskiej Sekcji IBBY jest Dorota Wojciechowska-Danek.

W specyficznym dla nas wszystkich czasie książka to dar, który może pomóc przetrwać niełatwy okres izolacji, bowiem Lektura jest dobra na wszystko – parafrazując słowa znanej piosenki. Znajdźmy moment na wspólne rodzinne czytanie, nie jedno, po książki warto sięgać często. Polska oferta wydawnicza jest coraz szersza i bardziej zróżnicowana, wśród licznych tytułów każdy znajdzie coś dla siebie, począwszy od czytelników, którzy poznają świat od zaledwie kilku tygodni.

Z okazji tego wyjątkowego Święta życzę Państwu miłości do książek, radości odkrywania piękna literatury, rozbudzania wyobraźni, poznawania emocji, zabawy i oderwania od rzeczywistości. Więź, którą zbudujemy z dziećmi poprzez wspólne czytanie zostawi głęboki i ważny ślad w naszej relacji. Właśnie teraz jest ku temu najlepszy czas.

Barbara Górecka / Dom Bajek