Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Uszy do góry. Recenzja

Uszy do góry. Recenzja
19 stycznia 2020 Redakcja DZIECI

Każdemu z nas trafiają się trudniejsze chwile, czasem trwają krótko, czasem smutny nastrój nie opuszcza nas przez kilka dni. Zmagamy się wtedy z różnymi emocjami i właśnie w takich momentach szczególnie ważne jest, by dysponować odpowiednimi narzędziami, by pomóc sobie spojrzeć na życie z większym optymizmem. Naszym zachowaniem dajemy prosty przykład dzieciom, obserwując nas uczą się zachowań, reakcji czy sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami.

Nie zawsze osoba dorosła potrafi wesprzeć dziecko, czasem zwyczajnie nie wiemy, jak to zrobić lub sami nie mamy siły. A czytając książkę „Uszy do góry. 10 opowieści na lepszy nastrój” hiszpańskich autorów Marii Merce Conangla i Jaume Solera (wyd. Jedność, 2019) przychodzi na myśl, że narzędzia poprawy humoru są naprawdę dostępne każdemu, wystarczy pochylić się uważnie nad życiem. W dziesięciu krótkich historyjkach poznajemy różnych bohaterów zmagających się ze złością, smutkiem, złamanym sercem czy strachem. Część poświęcona jest zwykłym-niezwykłym dniom spędzonym w gronie rodzinnym lub w przedszkolu. Wszystkie je łączy pozytywny przekaz i inspirujące zakończenie. Nie tylko wywołują uśmiech, ale dają do myślenia, jak w opowiadaniu o konfiturze szczęścia: zawarte są w niej maleńkie chwilki, które rozpromieniają nasze codzienne życie, trzeba tylko umieć je dostrzec i nazwać. Zasmucone niebo rozwesela maleńki promyczek słońca, a nie wielkie czary. Dzień Stópek obchodzony w przedszkolu daje pretekst do tego, by przyjrzeć się swemu ciału, docenić je i trochę porozpieszczać. Nie są to wielkie poetyckie historie, a napisane prostym językiem małe, acz cenne wskazówki, które mogą stać się receptą na budowanie szczęśliwego życia. Ester Llorens konsekwentnie udekorowała tekst kolażowymi ilustracjami, sięgając po bardzo różnorodny język graficzny. Postacie w książce są nieco przerysowane, jednak na sposób żartobliwy, a nie karykaturalny; grafikę komputerową połączyła z technikami bardziej tradycyjnymi, choć nie zawsze są to mariaże udane.

Za nami jesień, która wielu z nas kojarzy się z czasem wyciszenia i deszczowej melancholii. Zima także nie rozpieszcza białym puchem, a długie ciemne wieczory zwyczajnie nie sprzyjają zwiększaniu naturalnej dawki optymizmu. „Uszy do góry. 10 opowieści na lepszy nastrój” mogą okazać się pomocne, gdy za oknem przywita nas szary poranek, a skakanie w kolorowych kaloszach wprost do kałuży może stać się śmiało cząstką konfitury szczęścia – przepis na ten życiowy przysmak znajdziecie w pierwszym rozdziale książki.

Barbara Górecka
DOM BAJEK