Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

W górę ręce wszystkie dzieci, które segregują śmieci! Recenzja.

W górę ręce wszystkie dzieci, które segregują śmieci! Recenzja.
30 grudnia 2019 Redakcja DZIECI

Basi przedstawiać nie trzeba – znają ją chyba wszystkie kilkulatki w naszym kraju. Bohaterka licznych książek doczekała się także wersji filmowej, co jeszcze bardziej utwierdza w przekonaniu, jak ważną jest postacią dla dzisiejszych przedszkolaków. Tradycyjnie, od pierwszego tomu, Basię rysuje Marianna Oklejak, nadając jej charakterystyczny wygląd dziewczynki w bluzce w paski.

Cały cykl zdobył ogromną popularność także dzięki różnorodnej tematyce, którą porusza autorka, Zofia Stanecka. Cenny jest sposób, w jaki pisze, humor, który bliski jest i dorosłym i dzieciom, a także wątki, które w zasadzie dotyczą każdego dziecka czy rodziny. W jednym z najnowszych opowiadań, „Basia i śmieci” (wyd. Egmont, 2019) autorka mierzy się z tematem bardzo ważkim i mocno obecnym w naszym codziennym życiu – ekologią. Basia, wracając z mamą z przedszkola, wyraźnie ma zły humor. Jej obawy wynikają z troski o wieloryby i inne zwierzęta morskie, które giną w wyniku zaśmiecenia akwenów wodnych. Właśnie podczas tej rozmowy dziewczynka zauważa śmieci, które tu i ówdzie leżą w parku, Wróciwszy do domu wpada w rozpacz uświadamiając sobie, ile odpadków wytwarza ona sama, tylko w swoim pokoju…

Zofia Stanecka idzie krok dalej. Przedstawia perspektywę dziecka, jego naturalne pochylenie nad problemem i pełną ekspresji reakcję. Jednak, co najważniejsze, dziewczynce towarzyszy w tym mama, pełna spokoju i rozwagi. Mama, która w tym przypadku zadaje ważne pytanie, o to co możemy zrobić, by ograniczyć produkcję śmieci oraz proponuje proste domowe rozwiązania na to, by pomóc zanieczyszczonej planecie. Mycie foliowych torebek, uszycie własnych siatek z nieużywanych ubrań, nauka segregacji odpadów – to konkretne czynności, które może wykonać każda rodzina. Wzruszający oraz bardzo symboliczny jest też finał opowiadania, w którym Basia misję uratowania świata powierza małemu drzewku.

Temat ekologii pojawia się, na szczęście, coraz częściej w przedszkolach czy szkołach, a także w rodzinach. Warto przede wszystkim zastanowić się nad tym, co naprawdę możemy uczynić, by było lepiej oraz by odnaleźć nadzieję w miejsce zwątpienia. Naukowcy już zdiagnozowali zjawisko depresji klimatycznej, tymczasem obywatelska postawa, świadomość oraz konsekwencja wielu osób może sprawić, że ziarnko do ziarnka… Wierzę w to, że mamy jeszcze szansę. Także dzięki empatycznym i silnym dzieciom, które pragniemy wypuścić spod naszych skrzydeł. Przecież wiadomo nie od dziś, że w jedności siła.

Barbara Górecka / Dom Bajek