Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

W kupie siła!

W kupie siła!
20 grudnia 2022 Redakcja

Już sam dźwięk słowa „kupa” zazwyczaj budzi u dzieci rozbawienie i zaciekawienie. Dobrze tę ciekawość wykorzystać, by – wychodząc od tematu defekacji – opowiedzieć dzieciom o trawieniu, zdrowym odżywianiu i wewnętrznych organach. Pomoże w tym nowa książka bestsellerowej serii o Alicji, czyli – tym razem napisana wspólnie z pediatrą, prof. Mikołajem Spodarykiem – „Brzuch Alicji, czyli kupa prawy o trawieniu”.

Alicja, rezolutna bohaterka popularnonaukowej serii stworzonej przez dziennikarkę Marię Mazurek i ilustratora Marcina Wierzchowskiego, zadebiutowała w 2017 roku. Zaczęło się od „Snu Alicji”, uroczej książce o mózgu, napisanej wspólnie z neurobiologiem, prof. Jerzym Vetualnim. „Sen Alicji” – pewnie w dużej mierze dzięki charyzmatycznej postaci nieżyjącego już profesora, ale też świetnym ilustracjom i przystępnej dla dzieciaków treści – szturmem wdarł się na listy bestsellerów i wzbudził zainteresowanie zagranicznych wydawnictw, również tych z rynków azjatyckich, które rozpoczęły prace nad tłumaczeniami. Jakub Roszkowski dla Teatru Słowackiego w Krakowie wyreżyserował słuchowisko na motywach książki, a w całej Polsce wystawiane są szkolne przedstawienia i warsztaty na podstawie „Snu Alicji”.
Potem pojawiły się kolejne dwie książki edukacyjnej serii: napisana wspólnie z prof. Ryszardem Tadeusiewiczem „Alicja w krainie przyszłości” (o sztucznej inteligencji) i napisane z psycholożką dr Ewą Woydyłło „Uczucia Alicji”.
Teraz pora na „Brzuch Alicji”, który powstał z medialnym i uwielbianym przez dzieci pediatrą (no bo który inny lekarz kazałby sobie wytatuować świnkę Peppę na ręce? Albo chodziłby po szpitalnych korytarzach w stroju Pokemona?), prof. Mikołajem Spodarykiem, który razem z Alicją przygląda się układowi trawiennemu człowieka. Czemu kupa brzydko pachnie i skąd ma wyjść? Ile flaczków mieści się w naszym brzuchu i dlaczego czasem w nim burczy? Jak to się dzieje, że człowiek wymiotuje? Ta książka to też – nomen omen – kupa prawdy o wszystkich odcinkach układu pokarmowego (łącznie z zębami, bo Alicję tym razem czeka również wizyta u dentysty) i skrócony poradnik, jak i po co zdrowo się odżywiać.

Wszyscy rodzice dobrze wiedzą (a badania naukowe to potwierdzają) jak kreatywne i ciekawe świata potrafią być dzieci. I jeszcze jak szybko przyswajają wiedzę. Trzeba im ją tylko odpowiednio przekazać. Książka „Brzuch Alicji” – tak zresztą, jak wszystkie z tej serii – jest w tym znakomita. Mamy tu przepiękne ilustracje i dużo humoru, również ironicznego, czasem odważnego – ale mamy też całe mnóstwo wiedzy, którą i my, dorośli, mamy często niekompletną. Wspólna lektura będzie więc i zabawna, i bardzo rozwijająca dla obu stron.

Książkę polecają:
Wspaniała, mądra i niezwykle potrzebna książka, nie tylko dla dzieci. Czytając, sam się co chwila dziwiłem, że nie wiem taaaakich rzeczy. Polecam i życzę… smacznego.
Artur Barciś
Brzuchy małe, średnie i duże… a co w środku? Jak wyglądają żołądki różnych stworzeń? Co zęby mają wspólnego z jelitami? Nie czerwieńcie się na słowo „kupa”, bo kupę robi każdy, nawet Sherlock Holmes! Dobrze wiedzieć, co, kiedy i jak jeść, żeby lepiej rozumieć, co dzieje się z naszym organizmem – od pierwszego kęsa pożywienia aż do kupy.
Anna Jankowska, Aktywne czytanie
Czy próbowaliście kiedyś zamienić się w bułkę, pleśniowy serek lub zupę pomidorową babci? No dobrze, to nie jest mądry pomysł. Ale ten, aby wskoczyć ich tropem do własnego przewodu pokarmowego, wydaje mi się interesujący. Z pełnym przekonaniem zapraszam Was zatem w absolutnie fascynującą podróż z mądrym przewodnikiem, jakby to powiedziała Alicja, po Waszych własnych flaczkach!
Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka, Mistrzyni Mowy Polskiej, autorka książek i kultowej audycji „Dzieci wiedzą lepiej”

Seria o Alicji została wyróżniona w konkursie Mądre Książki Roku, zdobyła nominację do nagrody Empiku i reprezentowała polską literaturę dziecięcą na festiwal w Bonn. Co jednak najważniejsze, zdobyła serca młodych czytelników, w prosty sposób przekazując wiedzę, rozwijając wyobraźnią i ciekawość świat