Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Chwytać dzień, cieszyć się chwilą. Recenzja

Chwytać dzień, cieszyć się chwilą. Recenzja
23 maja 2021 Redakcja DZIECI

Przyglądam się Annie Paszkiewicz już od jakiegoś czasu. Jej literackie propozycje dla dzieci nie są zwyczajne, choć dotyczą spraw jak najbardziej nam bliskim i codziennym, a sztuką jest napisać coś trudnego do uchwycenia w sposób, który będzie zarówno jasny, klarowny, jak i intrygujący. Po bardzo interesującym tytule „Coś i Nic” (wyd. Widnokrąg, 2020) autorka tej wiosny zaproponowała nam kolejną filozoficzną dysputę dla dzieci w postaci mądrej książki „Wczoraj i Jutro” (wyd. Widnokrąg, 2021).

Swoją opowieść autorka rozpoczyna w warsztacie starego zegarmistrza, wśród głośnego miarowego tykania wielu zegarów. Już samo tło historii wprowadza symboliczny wydźwięk – to tutaj namacalnie możemy doświadczyć upływającego czasu, nie tylko wychwytując uchem znajomy odgłos. W dobie cyfryzacji w wielu domach stare zegary zastąpiono elektronicznymi, a co się z tym wiąże charakterystyczne tykanie umilkło.

Tymczasem w tym warsztacie rozpoczęła się arcyważna dysputa, filozoficzny spór o tym, co jest ważniejsze – to, co już za nami, czy to, co ma się dopiero wydarzyć. Wczoraj stawia bardzo istotne argumenty: jest uosobieniem dobrych wspomnień, do których możemy wracać w trudnych chwilach. Niesie też wiedzę, pamiętając o popełnionych błędach stajemy się świadomi i bardziej dojrzali. Jutro zaś opowiada o nadziei, którą niesie przyszłość, o lekkości i planach, które snujemy marząc. Każde z nich ma rację, także wtedy, gdy opisują wzajemnie swoje słabsze strony. I zapewne spieraliby się tak bez końca, gdyby nie Dziś, które przyniosło własną odpowiedź.

A potem pożegnało się i poszło cieszyć się chwilą.

To już trzecia publikacja Widnokręgu i Anny Paszkiewicz zilustrowana przez Kasię Walentynowicz. Razem z „Coś i Nic” „Wczoraj i Jutro” stanowią wyraźną parę, zarówno w warstwie słowa i metaforycznych rozważań, jak i w obrazie – gęstych kompozycjach, wypełnionych drobiazgowo potraktowanym detalem. Liczne desenie oraz nakładające się kreski flamastra, jak i dysonansowe zestawienia kolorystyczne przywołują na myśl krzykliwe i fascynujące obrazy fowistów, szokujące ówczesną publiczność ostrymi barwami.

Rozmowa Wczoraj, Jutra i Dziś to zapis myśli o istocie życia, tak bardzo nam potrzebny w różnych momentach. Wiele w naszej codzienności przeformułowało się ponad rok temu, gdy świat ogarnęła pandemia. Wielu z nas stanęło przed koniecznością przedefiniowania tego, co najważniejsze. Przeszłość daje wsparcie pięknych wspomnień, przyszłość nie zawsze jest pewna, za to DZIŚ jest TERAZ. Czerpmy z jego mocy.

Barbara Górecka / Dom Bajek