Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Zaprzyjaźnić się z książką. Recenzja

Zaprzyjaźnić się z książką. Recenzja
11 maja 2021 Redakcja DZIECI

Kilka dni temu natrafiłam na bardzo interesującą wypowiedź znanego grafika Henryka Tomaszewskiego: „Czy pan nie wie, dlaczego w szkołach rysunki należą do przedmiotów nieobowiązkowych i traktowane są po macoszemu? Czy pan mi może powiedzieć, dlaczego równocześnie ze zwalczaniem analfabetyzmu w dziedzinie czytania i pisania nie idzie w parze zwalczanie analfabetyzmu muzycznego i plastycznego?”. Jest to fragment wywiadu z artystą przeprowadzony w 1956 roku dla czasopisma „Przekrój”. Cytat ten sprowokował mnie do podjęcia wielowątkowej dyskusji o niezadowalającym poziomie edukacji artystycznej w naszym kraju, a szerzej także o szkolnictwie, które prędzej czy później zamyka dzieci na kreatywne myślenie.

Im dalej w las, tym bardziej się porównujemy czując instynktownie, że jeśli nie posiadamy talentu to lepiej nie brać do ręki pędzla czy instrumentu, o tańcu nie wspominając. Coraz rzadziej chodzimy do teatru, coraz trudniej przychodzi nam czytanie książek – choć akurat w tej ostatniej kwestii Biblioteka Narodowa przyniosła akcent optymistyczny publikując 21 kwietnia najnowszy raport o stanie czytelnictwa w Polsce, który prezentuje najlepszy wynik od sześciu lat.

Co możemy zrobić nie mając decydującego wpływu na politykę edukacyjną? Zacznijmy od siebie! Wydawnictwo Kropka przekazuje właśnie w ręce czytelników pachnącą i oddziałującą na zmysły nowość: „Wykończ tę książkę” Keri Smith (wyd. Kropka, 2021), autorki bestsellerowej pozycji „Zniszcz ten dziennik” . Autorka w przewrotny sposób buduje swoją narrację, na samym początku zwracając się bezpośrednio do dzieci i wspominając, że są dorośli, którym się ta książka nie spodoba. Przewrotność tej wypowiedzi polega zaś na tym, że często rodzice czy nauczyciele mają w sobie zakodowaną misję wpajania dzieciom zasad dbania o przedmioty. Nie ma w tym nic złego, czy jednak idealnie czysta, a zatem potencjalnie nigdy nie ruszana książka może być szczęśliwa? Czy nie jest tak, że po nasz ukochany tytuł sięgamy często wielokrotnie, zatem w naturalny sposób możemy go poplamić, zagiąć? Książki wyczytane do ostatniej strony noszą w sobie ślady użytkowania i to one stają się dowodami na relację, którą możemy nawiązać z ukochaną lekturą.

Keri Smith nie namawia do celowego niszczenia książek, „Wykończ tę książkę” jest pobudzającym wyobraźnię pomysłem na otwieranie się do czytania. Na zmianę myślenia, szukanie swoich własnych dróg i odkrywanie siebie w roli przyjaciela literatury. To wartościowy tytuł także ze względu na przemyślaną i intrygującą warstwę wizualną zbudowaną na balansie między kolażem i ciekawą typografią, a także przykład kreatywnego narzędzia, które wspiera dziecko w szeroko rozumianym rozwoju artystycznym. Mam podejrzenie, że ów koncept intelektualny spodobałby się Henrykowi Tomaszewskiemu.

Barbara Górecka / Dom Bajek